07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Karatede ilk madalya geldi

Karatede ilk madalya geldi

Dünya Karate Federasyonu'nun önemli organizasyonlarından olan Karate 1 Premier League'in ilk ayağı olan Paris Open'da ilk gün tamamlandı. Ferdi katada Mehmet Yakan ilk bronz madalyayı ülkemize getirdi.

Bu yıl 20. kez düzenlenen ve yılın ilk uluslararası organizasyonu olan Karate 1 Premier League Paris Open’da ilk madalyayı ferdi katada Mehmet Yakan aldı. 22 Ocak’ta başlayan turnuva 24 Ocak Pazar günü final maçlarıyla son bulacak.

Avrupa ve Dünya Şampiyonaları öncesi ilk büyük sınav niteliğinde olan Karate 1 Premier League Paris Open’da ilk gün, dün yapılan kata müsabakalarıyla tamamlandı. Ferdi katada ülkemizi temsil eden Mehmet Yakan ve Ali Sofuoğlu madalya için tatamiye indi.

İlk turu bay geçen 21 Yaş Altı Dünya Şampiyonu milli sporcumuz Ali Sofuoğlu, son üç turu 4-1’lik skorlarla geçerken, çeyrek finalde karşılaştığı Japon rakibi Issei Shimbaba’ya 3-2 mağlup oldu.

İlk madalya Mehmet’ten

Avrupa ikincisi milli katacımız Mehmet Yakan da ilk turda karşılaştığı ev sahibi ülkeden Ahmed Zemouri’yi 3-2, son üç turu da 5-0’lık skorlarla geçmesini bildi. Çeyrek finalde son dünya şampiyonu Japon Ryo Kiyuna ile karşılaşan milli katacı, tatamiden 3-2 mağlup ayrılarak repesaj mücadelesine kaldı.

Repesaj mücadelesinde dünya bir numarası İspanyol Damian Quintero ile karşılaşan Yakan, rakibini 4-1 yenmeyi başararak üçüncülük kürsüsüne adını yazdırdı.

Bugün başlayan kumite müsabakalarında 16 sporcumuz, 7 kategoride madalya için tatamiye inecek.

Başkan Esat Delihasan: “Eksiklerimizi görmemiz için iyi bir sınav”

Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, Paris’te ilk madalyanın kendilerini gururlandırdığını ifade ederek, “Bu turnuva Avrupa ve dünya şampiyonaları öncesi ilk önemli organizasyon. Burada eksiklerimizi görerek daha büyük turnuvalara hazırlanıyoruz”dedi.

PARİS, (DHA)