07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Jandarma ve polisin eş zamanlı operasyonunda belediye’de yapılan arama bitti

Jandarma ve polisin eş zamanlı operasyonunda belediye’de yapılan arama bitti

DİYARBAKIR Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 2 ayrı soruşturma kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve eş başkan Fırat Anlı'nın gözaltına alınmasından sonra Belediye ve DİSKİ'de yapılan aramalar sona erdi.

Belediye önünde polisin aldığı güvenlik önlemi devam ederken, Belediye yetkilileri, arama sonrası tespit çalışması yapmak üzere Belediye binasına sabah saat 08.00 sıralarında girdi. HDP ve DBP’nin yaptığı protesto çağrısı üzerine Valilikten yapılan yazılı açıklamada ise, 15 Ağustos’ta açık alanlarda yapılan etkinliklere yönelik alınan yasak kararı hatırlatılarak, “İlimizin huzuru ve birlik beraberliği adına, bu tür çağrılara itibar edilmemesi büyük önem arz etmektedir. Diyarbakır halkının sağduyu göstereceğine ve bu tür yasadışı çağrılara itibar etmeyeceğine olan inancımız tamdır” denildi.
BELEDİYE’DEKİ ARAMA SAAT 05.20’DE BİTTİ
Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve eş Başkan Fırat Anlı’nın dün akşam gözaltına alınmasından sonra evlerinde yapılan aramalar saat 23.20’de sona ererken, Büyükşehir Belediye binasında yapılan arama ise sabah saat 05.20’ye kadar sürdü. Aramanın bitmesinden sonra polis Belediye önünde aldığı güvenlik tedbirlerini sürdürürken, sabah saat 08.00 sıralarında Belediye yetkilileri ve daire başkanları kendi sorumluluklarında bulunan katlarda yapılan aramalardan sonra tespit yapıp tutanak tutmak için avukatlarla binaya girdikleri öğrenildi.

DİSKİ’DE DE ARAMA YAPILDI
Büyükşehir Belediyesinde arama sürürken, Büyükşehir’e bağlı Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü binasında sabaha karşı 04.00’te arama yapıldığı ve aramanın saat 07.00’ye kadar sürdüğü öğrenildi. Belediye eş başkanlarının gözaltına alınmasından sonra HDP ve DBP, bunu protesto etmek için bugün saat 11.00’de Büyükşehir Belediyesi önünde toplanma çağrısı yapmıştı. Polis, bunun için Belediye çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

VALİLİK’TEN AÇIKLAMA
HDP ve DBP’nin çağrısı üzerine Diyarbakır Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen PKK/KCK terör örgütü soruşturması kapsamında, dün Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Belediye Meclis üyesi Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasının gerekçe gösteren bazı kesimlerin, basın organları ve sosyal medya hesapları aracılığıyla bugün saat 11.00’da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde toplanma çağrıları yaptıkları ve halkı kanunsuz eylemler yapmaya davet ettiklerinin tespit edildiği belirtildi. Valilik açıklamasında, OHAL kanununun 11-m maddesine istinaden, Diyarbakır merkezinde 15 Ağustos tarihinde alınan açık alanlarda stant açma, çadır kurma, basın açıklamaları yapma, oturma eylemi, miting, her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşleri ikinci bir emre kadar yasaklandığı kararı hatırlatılarak şöyle denildi:
“İlimizin huzuru ve birlik beraberliği adına, bu tür çağrılara itibar edilmemesi büyük önem arz etmektedir. Diyarbakır halkının sağduyu göstereceğine ve bu tür yasadışı çağrılara itibar etmeyeceğine olan inancımız tamdır. Bu vesileyle Diyarbakır halkımıza şimdiden teşekkür ediyoruz.”

Canan ALTINTAŞ-Serdar SUNAR /DİYARBAKIR,(DHA)