07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » İtalyanlardan Napoli taraftarına uyarı

İtalyanlardan Napoli taraftarına uyarı

UEFA Şampiyonlar Lig'inde yarın akşam İstanbul'da Beşiktaş ile oynayacak olan Napoli'de karşılaşma öncesi İtalyanlar güvenlik endişesi duyuyor.

II Matino gazetesinin haberine göre internet üzerinden birbirlerini tehdit eden 2 taraftar grubu İstanbul’da karşı karşıya gelecek. İtalya’dan yaklaşık 400 Napoli taraftarının İstanbul’a gideceğini belirten gazete İstanbul’da bir Beşiktaş-Napoli taraftar çatışmasından endişe ettiğini belirtti. İstanbul’a gidecek olan taraftarları uyarmayı da ihmal etmeyen İtalyanlar “Taraftarlar izleniyor. Türk ve İtalyan polisi birlikte çalışıyor” diye yazdı.

NAPOLİ’DE NE OLMUŞTU ?
Napoli şehrinde oynanan ilk maç öncesi yaşanan gerginliğin İstanbul’da devam etmesi endişesi duyulurken orada olanları hatırlamakta fayda var.
İstanbul’dan ve Avrupa’nın çeşitli şehirlerinden Napoli’ye giden Türk taraftarlara maçtan 1 gece önce şehrin bazı yerlerinde saldırılar olduğu ve bıçak çekildiği belirtilmişti. Hatta Napoli taraftarlarının Türk gazeteciler de saldırdığı ve İtalyan polisinin bu olaylarda çok etkisiz kaldığı yazılmıştı. Beşiktaşlı taraftarların maç günü ise saatlerce şehirde otobüsler ile gezdirilmiş ve maça alınırken kemerleri bile çıkarttırılmıştı. İtalyanlar, siyah beyazlı kadın taraftarlara da hiç de hoş olmayan arama tarzı gerçekleştirmişti.
Napoli-Beşiktaş maçının ardından Beşiktaş taraftarına yapılan zülüm siyah beyazlı yöneticiler tarafından eleştirilmişti. Napoli maçı sonrası gazetecilere konuşan Beşiktaş Yönetim Kurulu Üyesi Candaş Tolga Işık “Taraftarımıza çok ciddi zülm ettiler. Saatlerce Beşiktaş taraftarı şehrin içerisinde dolaştırıldı. Gazeteci arkadaşlarımıza ciddi manada saldırılar oldu. Gerekli şikayeti başkanımız, burada hemen ve anında UEFA temsilcisine yaptı. Diğer tarafıyla ilgili de şunu söylemek istiyorum: Biz futbolun içerisinde şiddeti her zaman kınadık. Efendi Beşiktaş diye sloganla çıktık. Bundan sonra bu efendilik hiç bir zaman bozulmayacak. Ama taraftarımıza edilen zulmü de gördük. Bunu herkes bilsin. Bu maçın bir de İstanbul’da ikinci ayağı var, bunu da unutmasınlar.” şeklinde konuşmuştu.

Sercan SAPANATAN/İSTANBUL, (DHA)