07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » İstanbul’da sahtecilik şebekesine darbe: 10 gözaltı

İstanbul’da sahtecilik şebekesine darbe: 10 gözaltı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı Sahtecilik Suçları Büro Amirliği ekiplerine sahte para ve fatura satan bir şebeke ile ilgili telefon ihbarı geldi.

Polis ekipleri şebekeyi belirlemek için çalışma başlattı. Ekipler, şebeke ile birlikte çalıştığını belirlediği 10 kişiyi bir süre fiziki ve teknik olarak takip etti. Sahtecilik Suçları Büro Amirliği ekipleri geçtiğimiz cuma günü Bağcılar, Fatih, Kartal, Beyoğlu, Çekmeköy, Esenyurt, Sancaktepe ile Sabiha Gökçen Havalimanı’nda aralarında bulunduğu 14 farklı adrese eş zamanlı operasyon yaptı.
Operasyon kapsamında 10 şüpheli gözaltına alınırken, ekipler adreslerde arama yaptı. Yapılan aramalarda sahte olduğu belirlenen 232 bin 300 lira, 50 bin dolar, 500 avro, 6 sahte pasaport, 694 sahte akaryakıt fişi, sahte akaryakıt fişi hazırlamakta kullanılan malzemeler, 551 boş fatura koçanı, çeşitli firmalar adına kesilmiş yaklaşık 20 milyon lira tutarında fatura, çeşitli firmalara ait kaşeler ve çek yaprakları, ruhsatsız tabanca, kuru sıkı tabanca ve 73 uyuşturucu hap ele geçirildi.
Gözaltına alınan şüpheliler sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Vatan Caddesi’nde bulunan Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne getirilerek sorguya alındı. Ele geçirilen sahte paralar ve çeşitli malzemeler sergilenerek basın mensuplarına gösterildi.

SAHTE YAKIT FİŞİ İLE VERGİ İNDİRİMİ
Emniyet yetkilileri şüphelilerin, boş yakıt fişlerine istenilen miktarda düzenleyerek çeşitli firmalara sattıklarını iddia ederek, sahte fatura alan firmaların ise sahte yatık fişleri ile vergi indiriminden faydalandıklarını söyledi.

SAHTE FATURALARDA ADI GEÇEN FİRMALAR TEK TEK İNCELENECEK
Sahtecilik Suçları Büro Amirliği ekipleri yaklaşık 20 milyon lira değerinde kesilmiş faturalarla yüksek miktarda haksız kazanç sağlanmasının önüne geçildiğini belirterek, sahte faturalarda adı geçen firmalarla ilgili Vergi Dairesi Başkanlığı görevlilerine gerekli incelemelerin başlatılması için yazışmaların başladığını söyledi.

SAHTE PARAYI DİNLENME TESİSLERİ VE GECE KULÜPLERİ TALEP EDİYOR
Yetkililer, şüphelilerin sahte paraları özellikle Akdeniz ve Ege bölgesinde bulunan tatil beldelerindeki dinlenme tesisleri, gece kulüpleri ve turistlerin yoğun alışveriş yaptığı yerlerdeki kişiler tarafından tercih edildiğini iddia etti.

4 KİŞİ TUTUKLANDI
Emniyette sorgulamaları tamamlanan 10 şüpheli dün akşam saatlerinde mahkemeye sevk edildi. Şüphelilerden 4’ü tutuklanırken 6’sı hakkında adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Sahtecilik Suçları Büro Amirliği ekiplerinin konu ile ilgili çalışmaları detaylı bir şekilde devam ediyor.

Çağatay KENARLI/İSTANBUL, (DHA)