07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Isparta’da 3.2 büyüklüğünde deprem

Isparta’da 3.2 büyüklüğünde deprem

ISPARTA'da Richter ölçeğine göre 3.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kısa süreli paniğe yolaçan deprem can veya mal kaybına neden olmadı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanlığı verilerine göre, Isparta merkeze bağlı Deregümü Köyü yakınlarında saat 12.29’da Richter ölçeğine göre 3.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 6.9 kilometre derinlikte oluşan deprem kent merkezinde hafif şekilde hissedildi. Paniğe neden olan depremde can veya mal kaybı yaşanmadı.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Şakir Şahin, bölgede zaman zaman bu büyüklüklerde depremlerin olduğunu söyledi. Isparta’da Kayı Köyü ile Sav Beldesi arasında yüzeyde görünmeyen ancak derinde olduğu tahmin edilen aktif bir fay olduğunu, depremin de bu fayda meydana geldiğini kaydeden Prof. Dr. Şahin, “Bu fay zaman zaman 3.5 büyüklüğüne kadar deprem üretme potansiyeline sahip. Antalya Körfezi’nden başlayarak Isparta’ya doğru uzanan bindirme fayının uç kısmı olduğunu tahmin ediyoruz. Bu fay 3.5 şiddetine kadar deprem üretir, endişe edilecek bir husus yok” dedi.

Ali ÇEVİKBAŞ/ISPARTA, (DHA)