07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Irak ordusu, Musul operasyonunu yeniden başlattı

Irak ordusu, Musul operasyonunu yeniden başlattı

IRAK Ordusu tarafından IŞİD terör örgütüne yönelik düzenlenen Musul operasyonu yeniden başlatıldı. Peşmerge güçleri de ordu birliklerine lojistik destek sağladı.

Irak ordusu ve Irak Bölgesel Kürt yönetimine bağlı Peşmerge güçleri tarafından 17 Ekim başlatılan Musul operasyonunun üçüncü aşamasına geçildiği belirtildi. Bu aşama için Irak ordu birlikleri bugün güney, kuzey ve doğu cephelerinden Musul’a giden yollarda operasyon başlatırken, Peşmerge güçlerinin arkadan destek verdiği öğrenildi.

Irak ordu birlikleri tarafından yapılan açıklamada, Musul operasyonunda 15 günde Peşmergenin 28, Irak Ordusunun ise 61 köyü kontrol altına aldığı belirtildi. Yetkililer operasyonlarda şu anada kadar 800’e yakın IŞİD terör örgütü mensubunun da ölü olarak ele geçirildiğini kaydetti.

Irak ordu birliklerinin yer yer Musul’a yaklaşık 2 kilometre mesafeye kadar yaklaştığı ifade edilirken, Peşmerge güçleri de harekata lojistik destek sağladı. Irak ordusunun geçtiği bölgelerde bulunan ve IŞİD terör örgütünden alınan bazı bölgelerde de Peşmerge kuvvetleri tarafından patlayıcı temizliği yapıldı. Musul’a yakın bir noktada bulunan Kporsabad Köyü’nde bomba imha çalışmaları kapsamında bugün öğlen saatlerinde yaklaşık 2 ton patlayıcı döşenmiş 3 ev imha edildi. Peşmergenin bomba imha uzmanları, döşenmiş patlayıcıları uzaktan ateşleme sistemi kullanarak, patlatıp imha etti.

Öte yandan, geçtiğimiz günlerde Peşmerge birlikleri tarafından IŞİD terör örgütünden alınan Musul’un Faziliye kasabası’nda çok sayıda ev ve işyerinin de çatışmalar sırasında harabeye döndüğü dikkat çekti. Peşmergenin ilerleyişi sırasında yoğun çatışmaların olduğu Faziliye Kasabası’nda çok sayıda yerleşim yerinin koalisyon uçakları tarafından vurulduğu belirtildi. IŞİD terör örgütünün bölgede en çok militan bulundurduğu kasabada patlayıcı arama çalışmaları devam ediyor.

Felat BOZARSLAN/ MUSUL,(DHA)