07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » İnce bağırsaktan mideyle yaşama tutundu

İnce bağırsaktan mideyle yaşama tutundu

ANTALYA'da tüp mide ameliyatı sonrasında erken dönemde gelişen komplikasyon nedeniyle midesini kaybeden 29 yaşındaki Gizem Şentürk'e, ince bağırsağından yeni mide yapıldı.

Yaklaşık bir yıl önce aşırı kilolarından kurtulmak için doktorunun tavsiyesi üzerine tüp mide ameliyatı olan Gizem Şentürk, ameliyattan sonra gelişen komplikasyon nedeniyle ölümün eşiğine geldi. İstanbul ve Ankara’da geçirdiği operasyonlar sonunda midesi onarılamaz hale gelen Şentürk, 6 ay önce Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’nde ince bağırsaklarından mide yapılarak hayata bağlandı.

Ameliyatı gerçekleştiren AÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Mesci, bütün cerrahi müdahalelerde olduğu gibi obezite cerrahide de bu tür komplikasyonlar olabileceğini belirtti. Doç. Dr. Mesci, “Önemli olan komplikasyonun gelişmesiyle beraber doğru tanı yapılması ve doğru zamanda müdahale edilmesi” dedi.

Hastanın yaklaşık 1 yıl önce operasyon geçirdiğini, sonrasında erken dönemde kaçak tespit edildiğini aktaran Doç. Dr. Mesci, “Birçok merkezde doğru müdahalelerle tedavi edilmeye çalışılmış, ancak farklı sebeplerle istenilen başarı elde edilememiş. Onarılamayacak düzeyde mideye sahip olan hastanın midesini total olarak çıkartarak, yerine ince bağırsaklarından yeni bir mide oluşturduk. Hastamızın artık midesi olmaması nedeniyle emilim azaltıcı bir işlem de gerçekleştirilmiş oldu. Bu nedenle kilo kontrolü de sıkıntısız sağlanıyor” diye konuştu.

SEKİZ AYDA 50 KİLO VERDİ

Aşırı kilolarından kurtulmak için doktorunun tavsiyesi üzerine tüp mide ameliyatı geçirdiğini söyleyen Gizem Şentürk, şöyle dedi:

“Ameliyattan sonra sıkıntılı bir süreç yaşadım. Midemde kaçak oluştu. 8 ay boyunca İstanbul ve başka şehirlerde operasyonlar geçirdim. Vücudumda kaçaktan kaynaklanan, akciğer ve kalbime yakın yerlerde ödemler oluştu. Bu sorunlar nedeniyle pimi çekilmiş bombaya benzediğimi söylediler. Bir dostum sayesinde Doç. Dr. Ayhan Mesci ile tanıştım. Tahlillerimi görünce ‘Ameliyata almamız gerek’ dedi. Ameliyat sonrası 103 kilodan 53 kiloya geriledim. Şu an her şey iyi gidiyor. Hocama ve ekibine çok teşekkür ediyorum.”

4XL’DEN 36 BEDENE

Kilo verme süreci ve sonrasının çok keyifli olduğunu söyleyen Gizem Şentürk, “Kiloluyken belli noktalardan alışveriş yapabiliyordum. Şimdi istediğim gibi kıyafet alabiliyorum. Nerde 4 XL, nerede small, medium, çok keyifli. Kilo verdikten sonra insanın özgüveni yerine geliyor. Yürüyüşünüz bile değişiyor. Psikolojik olarak da kötü günler yaşadım, saçlarım döküldü. Benim ve ailemin yaşadığı problemler sona erdi” dedi.

Erol AKKIR/ANTALYA, (DHA)