07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » HDP’den IKBY heyetinin Meclis’e gecikmeli girmesine kınama

HDP’den IKBY heyetinin Meclis’e gecikmeli girmesine kınama

HDP'nin davetlisi olarak TBMM'ye gelen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) heyeti, giriş kapısında yaşanan sorun nedeniyle 1 saat gecikmeli olarak Meclis'e girdi. HDP yönetimiyse ayrımcılık yapıldığını ileri sürerek durumu kınadı.

Kürt Bölgesel Yönetim Parlamento Başkanı Yusuf Muhammed, Bölgesel Yönetim Adalet eski Bakanı Faruk Cemil, Goran Partisi Milletvekili Evar İbrahim ve Irak Parlamentosu Milletvekili Rezan Shekh Dler’in aralarında bulunduğu 8 kişilik heyet HDP’nin davetlisi olarak TBMM’ye geldi; ancak gerekli prosedürleri yerine getirmedikleri gerekçesiyle içeri alınmadı.

HEYET 1 SAAT BEKLETİLDİ
HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel ile görüşecekleri daha önceden duyurulan heyet, HDP milletvekillerine telefon açarak durumu bildirdi. Bunun üzerine HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, güvenlik nizamiyesine giderek heyettekilerin konukları olduğunu söyledi ve polislerden heyetin girişine izin verilmesini istedi. Yıldırım’ın bu talebineyse izin alınmadığı ve isim bildirilmediği belirtildi. Prosedürlerin tamamlanması için heyet yaklaşık 1 saat bekletildi. Bu durumdan rahatsız olan Parlamento Başkanı Muhammed ile Bölgesel Yönetim Adalet eski Bakanı Cemil, kapıdan ayrılarak Meclis’e girmedi. HDP’li Demirel ve diğer vekiller de Meclis’e giriş yapan 6 kişilik heyetle yaklaşık 1 saat görüştü. Toplantıda tüm nezaket kurallarının ihlal edildiğini anlatarak konuklarından özür dileyen HDP’li vekiller, bu uygulamanın hiçbir yabancı heyete yapılmadığını söyledi. HDP’li yetkililer, ayrıca bir ayrımcılık yapıldığını ve bu durumu kınadıklarını bildirdi.

Nursima KESKİN/ANKARA, (DHA)