07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » HDP Eş Başkanı Demirtaş Batman’da konuştu

HDP Eş Başkanı Demirtaş Batman’da konuştu

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Batman Mitingi'nde konuştu. Demirtaş, "Davutoğlu ateşkesi tanımayız diyor. Suriye'de savaşan taraf değilsin sana ne oluyor ya. Sen bu ülkeyi kan gölüne çevirmişken burası yetmiyor şimdi de Suriye ile savaşa sokmaya çalışıyor. Savaşa karşı durmak istiyorsak direnişten başka seçenek yok. Cenazeler arasında ayrım yapmadık. Bu Kürt, Türk demedik. Ölünün ayrısı gayrısı olmaz. Onun sorgusunu yaradan yapar. Cenazeye, onun ailesine suçlu diyemezsin" dedi.

28 ŞUBAT’IN DARBECİLERİ BUGÜN SARAYDA EL ELE TUTUŞMUŞ DURUMDALAR. İTTİFAK YAPIYORLAR

Demirtaş’ın konuşmasında öne çıkan konu başlıkları şu şekilde: “28 Şubat’ın darbecileri bugün sarayda el ele tutuşmuş durumdalar. İttifak yapıyorlar. 28 Şubat’ın mağduru AKP değil, halk, Müslüman toplum, başörtülü kadınlardır. Ama 28 Şubatın çocuğu AKP’dir. Onun rantını yiyen AKP’dir. Rantı ile iktidara gelen AKP’dir. Darbe geleneği hala devam ediyor. Hükümeti, parlamentoyu seçimleri yok sayıyorlar.

BATMAN’DAKİ KAMU YÖNETİCİLERİ BATMAN’DA MİTİNG YAPAMAZSINIZ DİYE MİTİNGİMİZİ YASAKLADILAR

Batman’daki kamu yöneticileri Batman’da miting yapamazsınız diye mitingimizi yasakladılar. Bu tür şeylerin zamanı geçti. Yasak, korku ile bir yere varılamaz. Batman halkı ile bu meydanda bir araya geldik. Bu meydana bakıp biraz utanın.

BATMAN’I SEÇİLMİŞLER TEMSİL EDEBİLİR ATANMIŞLAR DEĞİL

Batman’ı seçilmişler temsil edebilir atanmışlar değil. Her yer için bu böyledir. Seçilmişleri içeri atacaksın…

HERKES SEÇİMLE İŞ BAŞINA GELSİN ÖZYÖNETİM BUDUR

Herkes seçimle iş başına gelsin özyönetim budur. Saray yaptım bütün yetkiler bende olacak diyor. Sizlerin direnişi onun kabusu oldu. Şimdi ‘saraylar yaptırdım döşetemedim’ diyor. ‘İçinde bir gün de mutlu olamadım’ diyor. Onun için hayıflanıyor.

DEMOKRASİYİ KENARA BIRAKIR DESPOTLUKLA ÜLKEYİ YÖNETMEYE KALKARDANIZ BOYUN EĞMEYİZ

Bu ülkede demokrasi olsun kim seçilirse bizim saygımız olur. Ama demokrasiyi kenara bırakır zorbalıkla, despotlukla ülkeyi yönetmeye kalkarsanız kim olursanız olun saygı duymak zorunda değiliz boyun da eğmeyiz.

SURİYE İÇİN ATEŞKES KARARI ALINDI. ÜLKEMİZ DE DE SİLAHLARIN SUSMASI MÜMKÜN

Öylesine direniş günlerinden geçiyoruz. çatışmalar dursun, silahlar sussun diye mücadele ettik. Etmeye de devam edeceğiz. Suriye için ateşkes kararı alındı. Ülkemiz de de silahların susması mümkün. Davutoğlu, şu anda tutuşuyor. Çünkü ateşkes deyince tüyleri diken diken oluyor. Silahlar susarsa bunların politikaları çökecek.

SEN ÜLKEYİ KAN GÖLÜNE ÇEVİRMİŞKEN YETMİYOR ŞİMDİ DE SURİYE İLE SAVAŞA SOKMAYA ÇALIŞIYOR
O yüzden Davutoğlu ateşkesi tanımayız diyor. Suriye’de savaşan taraf değilsin sana ne oluyor ya. Sen bu ülkeyi kan gölüne çevirmişken burası yetmiyor şimdi de Suriye ile savaşa sokmaya çalışıyor. Savaşa karşı durmak istiyorsak direnişten başka seçenek yok.

ÖLÜNÜN AYRISI GAYRISI OLMAZ SORGUSUNU YARADAN YAPAR. ONUN AİLESİNE SUÇLU DİYEMEZSİN

Cenazeler arasında ayrım yapmadık. Bu Kürt, Türk demedik. Ölünün ayrısı gayrısı olmaz. Onun sorgusunu yaradan yapar. Cenazeye, onun ailesine suçlu diyemezsin.

BİZ YİNE DE ASLA İNTİKAM DUYGUSUNU KÖRÜKLEMEDİK

Cizre’de 167 kişiyi yaktılar cenazelerini kül haline getirdiler. Biz yine de asla intikam duygusunu körüklemedik. Bütün ölümler hepimizin ortak acısı dedik. taş bastık bağrımıza. İlkeli durmaya çalıştık. Hiçbir cenazeye, ölüye asla hakaret etmeyeceğiz. Bu erdemlilik, ahlaktır. Tarih onu katliamcı Başbakan olarak yazmış. Bu ona yeter. Bu utanç, günah ona yeter.”

BATMAN, (DHA)