07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Harabede yaşam mücadelesi

Harabede yaşam mücadelesi

SURİYE'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Sene-Faruk Abbas çifti, 10 aylık erkek bebekleri Fuzi ile birlikte Ağrı'daki harabe bir gecekonduda yaşam mücadelesi veriyor.

Merkeze bağlı Yavuz Mahallesi, Sağlık Sokak’ta yaşamaya başlayan Abbas ailesinin evinde elektrik ve su bulunmuyor. 21 yaşındaki Faruk Abbas ayakkabı boyacılığı yaparak 20 yaşındaki eşi Sene ve çocuğu Fuzi’ye bakıyor. Oturduğu harabe evin elektriğini bitişikteki apartmandan aldığını anlatan Faruk Abbas, çektiği sıkıntılara ilişkin şöyle dedi:

“Evimizde elektrik, su, battaniye, yorgan ve yakacak yok. Yaşamamız için bu harabe ev bize verildi. Biz de bir tarafını kendimize göre hazırladık. Şimdi elimizden geldiği kadar yaşamaya çalışıyoruz. Ev için hiç bir kira ücreti bizden alınmıyor. Elektriğide yan apartmandan alıyoruz. Seyyar lamba kullanıyoruz. Tuvaletteki çeşmeden akan su temiz olmadığı için, o suyu kullanamıyoruz. Suyu da komşulardan alıyoruz. Bu zorluklardan dolayı dilencilik yapmıyor çalışıp eve iki lokma ekmek getiriyorum.”

Turgay KILIÇ/AĞRI, (DHA)