07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Fırat Kalkanı Harekatı’nda son durum

Fırat Kalkanı Harekatı’nda son durum

TÜRK Silahlı Kuvvetleri tarafından başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı'nda terör örgütleri IŞİD'in 94, PKK/PYD'nin ise 9 hedefi karadan ve havadan vurularak imha edildi.

IŞİD terör örgütü militanlarının Tuways bölgesine yönelik havan saldırısında 1 Türk askeri hafif şekilde yaralanırken, çatışmalarda 2 ÖSO askeri öldü, 16 ÖSO mensubu da yaralandı.

65 gündür devam eden harekatta ÖSO, Aktarin’in güneyinde yer alan Jabal Khirbat al Kanisah meskun mahallinde kontrolü ele geçirdi. IŞİD’in 94, PKK/PYD’nin ise 9 hedefinin karadan ve havadan bombalanarak imha edildiği harekattaki çatışmalarda 2 ÖSO askeri hayatını kaybetti, 16’sı da yaralandı. IŞİD militanlarının Tuways’a yönelik havan saldırısında da 1 Türk askeri hafif şekilde yaralandı. 10 el yapımı patlayıcının da kontrollü olarak imha edildiği harekatın son durumuyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan bilgilendirmede şöyle denildi:

“Özel Görev Kuvvet Grubunca Mare sektörlerinde karadan sağlanan yoğun ateş desteği ile Aktarin güneyinde yer alan Jabal Khirbat al Kanisah meskun mahallinde kontrol sağlanmış, bölgede mayın/el yapımı patlayıcı temizliği faaliyetleri devam etmektedir. Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 2 muhalif şehit olmuş ve 16 muhalif yaralanmış, terör örgütü DEAŞ unsurlarının Mare güneydoğusunda yer alan Tuways’a yönelik havan saldırısı sonucu 1 personelimiz diz altından hafif şekilde yaralanmıştır. Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 164 meskun mahalde yaklaşık 1305 kilometrekarede kontrol sağlanmıştır. Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 94 DEAŞ hedefine ve 9 PYD/PKK hedefine ateş destek vasıtaları ile atış yapılarak DEAŞ ve PYD/PKK mensupları baskı altına alınmış ve manevra kabiliyetinden yoksun bırakılmıştır. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından hava harekatı icra edilmemiş, ani çıkacak hedeflere yönelik olarak yerde bekler uçak görevlendirilmiştir. Koalisyon güçleri tarafından hava harekatı icra edilmemiştir. DEAŞ’ten temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerimiz tarafından 10 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak imha edilmiş, harekatın başından bugüne kadar çoğu tuzaklanmış 31 mayın ve 1356 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak etkisiz hale getirilmiştir.”

KİLİS, (DHA)