07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Erdoğan, 21. Muhtarlar Toplatısı’nda konuştu

Erdoğan, 21. Muhtarlar Toplatısı’nda konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Rusya ilişkilerine ilişkin, "Diyorlar ki, Rus uçağını düşürmeseydiniz işler bu dereceye gelmezdi. Neden Rusya'ya sınırı ihlal etmeseydiniz bunlar olmazdı diye sorulmuyor? bir, iki, üç değil. Biz ne Rusya'nın ne de Rus halkının düşmanı değiliz. Rusya'ya herkes yaptırım uygularken bir bu yaptırımı uygulamadık. Ama ne yazık ki Rusya bizi anlamadı. Rusya iki tane pilota, Türkiye gibi bir dostunu ne yazık ki kaybederek böyle bir hamleye girdi" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de düzenlenen 21. Muhtarlar Toplatısı’nda konuştu. Suriye’de ateşkes için varılan uzlaşmayı olumlu bulduklarını dile getiren Erdoğan, IŞİD ve El Nusra nasıl kapsam dışı bırakıldıysa PYD/YPG’nin de ateşkes kapsamı dışında bırakılması gerektiğini ifade ederek, “El Nusra DAİŞ’e karşı savaşıyor ama ona da kötü diyorlar. Ona neden kötü diyorsunuz? Çünkü olay farklı Nusra’nın konumu farklı olduğu için kötü terörist oluyor” dedi. Erdoğan, teröre destek verdiklerini söylediği HDP milletvekillerini sert bir dille eleştirerek, “Terör örgütünün her eyleminde ön safta yer alan milletvekili, milletvekili değil teröristin ta kendisidir. Meclis’e gönderilen fezlekeler karşılığını bulmalı, artık milletimizin buna tahammülü kalmadı. Bu fezlekeler parlamentonun raflarında çürümemeli. Gereği yapılmalı” diye konuştu. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin DAİŞ terör örgütüne destek verdiği iddiası bu ülkeye düşmanlık değil de nedir? Ankara’da meydana gelen canlı bomba saldırısı meselenin vahametini ortaya koymuştur. Türkiye güçlü bir ülkedir. Çukur açanı açtığı çukura gömerek, imza atanı attığı imzanın utancına gark ederek, kem söz söyleyeni sözünün ağırlığı altında ezerek Allah’ın izni ve inayetiyle hepsinin de üstesinden geleceğiz.

TERÖRİSTLERİN MAHREMİYETİNE, NAMUSUNA EL UZATTIĞI KİŞİLER YİNE KÜRT KARDEŞLERİM DEĞİL Mİ?
Kürtler ülkemde benim vatandaşımdır, kardeşimdir. Bizim Kürt kardeşlerimizle bir sorunumuz yok, bizim sorunumuz teröristlerledir. Kaldı ki terörist Kürt vatandaşlarımın içinden de çıkar diğer etnik unsurların içinden de çıkar. Biz bunu gayet iyi biliyoruz. Kaldı ki teröristler Kürtlerin arasından da çıkar, başkalarının arasından da çıkar. Terör örgütü en vahşi saldırılarını Kürt kardeşlerimize yapmıştır. Teröristlerin mahremiyetine, ve namusuna el uzattığı kişiler de yine Kürt kardeşlerim değil mi? O dağlara kaçırılan genç Kürt kızlarımız, çocuklarımız ölüm tehdidi ile gidiyorlar. Ondan sonra da tüm değerlerini kaybediyorlar. Suriye rejimi ülkedeki Kürtlere nüfus cüzdanı bile vermiyordu.

O ZALİM ESED’E BUNU SÖYLEDİM, 40 DEREDEN SU GETİRDİ
O zalim Esed’e bunu söyledim, 40 dereden su getirdi. Ama şimdi araları iyi, dayanışma içindeler. DAİŞ Kobani’ye saldırdığında 200 bin Kürt kardeşimizi bu topraklara biz aldık. Almayabilirdik. Bunların büyük bir bölümü kamplarda ve şehirlerimizde hayatını sürdürüyor. Tüm Kürtleri kendi kardeşimiz olarak görüyor, bağrımıza basıyoruz.

BÖYLE MİLLETVEKİLLİĞİ, BÖYLE SİYASETÇİLİK, BÖYLE SİYASET OLMAZ
Birileri ne yapıyor? Gidiyor, Ankara’daki alçak eylemle 28 kişinin kanına giren teröristin sözüm ona taziyesinde boy gösteriyor. Bir başkası Meclis’te bu alçaklığa sahip çıkıp, devleti suçlamayı sürdürüyor. Böyle milletvekilliği, böyle siyasetçilik, böyle siyaset olmaz. Bunlar geçmişte demokratik bir süreç imkanı verilmiyor diyorlardı. Girdiniz, parlamentoya girdiğinizden bu yana rahat durdunuz mu? 80 milletvekili aldığınızda bile terör çığırtkanlığı yapıyordunuz, milleti sokağa çağırıyordunuz.

MİLLETVEKİLİ DEĞİL TERÖRİSTİN TA KENDİSİ
Bölücü terör örgütünün sözcülüğünü yapmak dışında ne bu milletin ne de bizlerin tahammül etmek gibi bir gayreti olamaz. Arabasıyla terör örgütüne silah taşıyan, örgütün sığınaklarında teröristlere canlı kalkanlık yapan, evini teröristlere tahsis eden, terör örgütünün her eyleminde ön safta yer alan milletvekili, milletvekili değil teröristin ta kendisidir.

MECLİS’E GÖNDERİLEN FEZLEKELER KARŞILIĞINI BULMALI, MİLLETİMİZİN BUNA TAHAMMÜLÜ KALMADI
Meclis’e gönderilen fezlekeler karşılığını bulmalı, artık milletimizin buna tahammülü kalmadı. Parti kapatmaya karşıyım. Ceza kuruma değil, kişiye verilmeli. Milletvekili terörist gibi davranmaya engel olamaz. Bu konuda siyasi partilerimizden çok daha fazla hassasiyet bekliyorum. Bu fezlekeler parlamentonun raflarında çürümemeli. Gereği yapılmalı. Bu parlamento içerisinde parlamento bunlara nasıl tavır koyacak millet de bunu görecek.

EL NUSRA DA DAİŞ’E KARŞI SAVAŞIYOR ONA NEDEN KÖTÜ DİYORSUNUZ
PYD’ye DAİŞ ile savaştığı için destek verildiği söyleniyor. Koskaca bir yalan. El Nusra da DAİŞ’e karşı savaşıyor ama ona da kötü diyorlar. Onun da iyi olması lazım. Ona neden kötü diyorsunuz? Çünkü olay farklı. El Nusra’nın bulunduğu konum farklı olduğu için kötü, iyi terörist diyorlar. Mantık bu.

CELLATLAR İLE KURBANLAR AYNI KEFEYE KONULMAMALI
Suriye’de ateşkes için varılan uzlaşma ilkesel olarak elbette olumludur. Biz de Suriyeli kardeşlerimize nefes aldıracak bir ateşkesi destekliyoruz. Ancak bu ateşkesle ülkesinde yarım milyona yakın vatandaşının katledilmesinden sorumlu Esed rejimi ile onu destekleyen güçlere açık ve güçlü bir destek verilirken, muhalifler konusunda hala ikircikli bir dil kullanılması endişe vericidir. Bölgede kimin, hangi muhalefet grubundan olduğunun tespitini şayet Rusya, Esed rejimi ve PYD/YPG gibi yapılar gerçekleştirecekse ortada vahim bir durum var demektir. Cellatlarla kurbanların aynı kefeye konduğu, kontrolün de cellatlara verildiği intibaa doğuran bu durumun yeni ve daha trajik gelişmelerin kapısını açmasından endişe ediyoruz.

TERÖR ÖRGÜTÜ DEDİĞİMİZ ÖRGÜTE TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİLDİR DEMEK MÜTTEFİKLİK RUHUNA YAKIŞMAZ
PYD, YPG tıpkı PKK gibi DAİŞ gibi terör örgütüdür. Bizim terör örgütü dediğimiz örgüte terör örgütü değildir demek müttefiklik ruhuna yakışmaz. Bu iş Türkiye için beka meselesidir. Müttefiklerimize bu meseleyi nasıl daha açık anlatabiliriz bilmiyorum.

PKK- PYD’NİN BOMBALARINI ANKARA’DA DEĞİL DE BAŞKA BAŞKENTLERDE Mİ PATLATMASI LAZIM
DAİŞ nasıl ateşkes kapsamı dışındaysa PYD ve YPG de ateşkes kapsamı dışında yer almalıdır. PYD/YPG’nin PKK’nın uzantısı bir terör örgütü olduğu gerçeğinin artık herkes tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Bu, yıllar öncesinden bizim malumumuzdur zaten. Bu örgütün terör örgütü olduğunun kabulü için illa PKK- PYD’nin bombalarını Ankara’da değil de başka başkentlerde mi patlatması lazım Böyle bir vicdansızlık, duyarsızlık olabilir mi?

PKK’YI TERÖR ÖRGÜTÜ İLAN ETTİNİZ TAMAM, PYD İLE YPG’Yİ NEDEN İLAN ETMİYORSUNUZ?
PKK’yı terör örgütü ilan ettiniz tamam, PYD ile YPG’yi neden ilan etmiyorsunuz? PKK ile yapamadığınızı YPG ile mi yapmak istiyorsunuz? Artık bu komediye, bu gülünç oyuna bir son verilmelidir. ‘Ben PKK ile birlikte hareket ediyorum’ diyen bir örgüte, ‘hayır senin PKK ile bir ilgin yok’ demek bizim ve tüm dünyanın aklıyla alay etmektir. Bizimle de kimsenin alay etmeye hakkı yoktur.

RUSYA İKİ TANE PİLOTA, TÜRKİYE GİBİ BİR DOSTUNU KAYBEDEREK BÖYLE BİR HAMLEYE GİRDİ
Diyorlar ki, Rus uçağını düşürmeseydiniz işler bu dereceye gelmezdi. Neden Rusya’ya sınırı ihlal etmeseydiniz bunlar olmazdı diye sorulmuyor? bir, iki, üç değil. Biz ne Rusya’nın ne de Rus halkının düşmanı değiliz. Rusya’ya herkes yaptırım uygularken bir bu yaptırımı uygulamadık. Ama ne yazık ki Rusya bizi anlamadı. Rusya iki tane pilota, Türkiye gibi bir dostunu ne yazık ki kaybederek böyle bir hamleye girdi.”

Ümit KOZAN/ANKARA, (DHA)