02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » Emekli Tümgeneral Osman Özbek: 15 Temmuz darbe girişiminin sorumlusu…

Emekli Tümgeneral Osman Özbek: 15 Temmuz darbe girişiminin sorumlusu…

İZMİR'in Çeşme ilçesinde son kitabı 'Türkiye'nin Karanlık Yılları-14 Yıllık Enkaz'ı okurları için imzalayan Emekli Tümgeneral Osman Özbek, "15 Temmuz darbe girişiminin sorumlusu bana göre iktidardır. Darbe girişiminin gelişini önleyememekten sorumludur" dedi.

Emekli Tümgeneral Osman Özbek, Atatürkçü Düşünce Derneği Çeşme Şubesi’nin bayram boyunca düzenlediği imza günü etkinliğinde, ‘Türkiye’nin Karanlık Yılları’ adlı son kitabını okurlarına imzaladı. Çeşme Flamingo Kafe’deki imza gününde okularıyla söyleşi de yapan Özbek, “Bu yeni kitabımda yakın tarihte Türkiye’de yaşanan olayları kaleme aldım. Son zamanlarda Güneydoğu bölgesinde bölücü terör olaylarının artması, devlet otoritesinin zayıflaması, orada yaşayan halkımızın can güvenliğinin sağlanamaması ve güvenlik güçlerimizin aşırı şekilde şehit edilmesi konularına kitabımda yer verdim. Burada güvenlik güçlerimiz ciddi bir mücadele içerisinde ama neden bu kadar çok şehit verdik? Bunu sorgulamak istedim” dedi.

“İKTİDAR, DARBE GİRİŞİMİNİN GELİŞİNİ ÖNLEYEMEDİĞİ İÇİN SORUMLUDUR”

Özbek, Güneydoğu’da yaşananların bir zaafiyet sonucu ortaya çıktığını vurgulayarak şöyle konuştu:

“Orada, şehirleri, ilçeleri, köyleri patlayıcılarla dolduran PKK terör örgütü ile sürdürülen, şimdi inkar edilen bir politika, bir anlaşma var. bnun sorumluları mutlaka yargı karşısında hesap vermeli. Balyoz ve Ergenekon davaları ile Silahlı Kuvvetler’e kurulan kumpasların sorumluları belli. Bunların unutulmamasını istiyorum. Türkiye’de yaşanan olayları bir belge niteliğinde ortaya koyuyorum ve bunu en doğru şekilde yaptığıma inanıyorum. Herhangi bir baskı, korku veya çekinceye takılmadan yaşanan olayları tüm gerçekliği ile ortaya koymak adına ‘Türkiye’nin Karanlık Yüzü-14 Yıllık Enkaz’ı yazdım. Benim herhangi bir beklentim ve korkum olmadığı için olayları doğru bir şekilde ifade ettiğimi zannediyorum. Bunu da bana gelen tepkilerden anlıyorum.”

Kitabında yazanların Türkiye’nin siyasi haritasını takip eden her bireyin bildiği konular olduğunu vurgulayan Özbek, “Bu konuları gelecek nesillere aktarmak adına kitaba döktüm. Halkımı bu tür kitaplardan memnuniyetini dile getirdiği müddetçe ben yazmaya devam edeceğim. Bu kitabımda da yaşanan süreçte suçluları, sorumluları, yardım ve yataklık yapanları teşhir ediyorum. Son 14 yılda cumhuriyetin temel nitelikleri, milli değerlerimiz aşındırılmıştır. Milli beraberliğimiz ortadan kaldırılırken, Türkiye’nin ulusal güvenliği tehlikeye girmiştir. 15 Temmuz darbe girişiminin sorumlusu da bana göre iktidardır. Bu işten AKP iktidarı sorumludur ve bundan kaçamazlar. Darbe girişiminin gelişini önleyememekten sorumludur. Darbecilerin önemli makamlara gelmelerinden sorumludur. Burada aynı zamanda komutanlar da sorumludur” diye konuştu.

Güneş ATAGÖZ / ÇEŞME (İzmir) (DHA)