02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » Efsane gemi, İstanbul Boğazı’na demirledi

Efsane gemi, İstanbul Boğazı’na demirledi

Greenpeace'in efsane gemisi Rainbow Warrior, Beşiktaş Kuruçeşme'ye demirledi. Gemide "Güneşe Yelken Aç" projesiyle ilgili basın açıklaması yapıldı. Açıklamanın ardından çevreci gemi gazetecilere tanıtıldı.

Türkiye yolculuğu 6 Eylül’de Bodrum’da başlayan ve ardından sırasıyla Seferihisar, Çeşme, Bozcaada ve Çanakkale’ye uğrayan Rainbow Warrior 3, İstanbul Boğazı’na demirledi. Geminin güvertesinde, Türkiye’de 1 milyon çatıya güneş paneli kurularak elektrik üretimi yapılması için başlatılan “Güneşe Yelken Aç” kampanyasıyla ilgili açıklama yapıldı.

Kampanya hakkında bilgi veren Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Sorumlusu Duygu Kutluay, “Amacımız ülkemizin güneş potansiyelinin altını çizmek. Biz, ülkemizin güneş potansiyeline hazinemiz diyoruz. Türkiye güneş potansiyeli 2 bin 700 saatle Avrupa’nın en zengin ikinci ülkesi. Peki biz bu potansiyeli ne kadar değerlendiriyoruz; sadece 560 megavat kurulu gücümüz var. Almanya’nın bin 600 saat güneşlenme gücü var; fakat kurulu gücü bizim 76 katımız” dedi.

“BİZİM ARTIK YÜZÜMÜZÜ GÜNEŞE DÖNME VAKTİMİZ GELDİ”

“Ülkemizin enerji yatırımları açısından bir dönüm noktasında olduğuna inanıyoruz” diyen Kutluay, “Bizim artık yüzümüzü güneşe dönme vaktimiz geldi. Türkiye’de potansiyelimiz dünya lideri olmaya yetecek yükseklikte. Güneşe yatırım bireysel tasarruf, ülkemizin cari açığının azalması ve enerji bağımsızlığını sağlayacak. Güneş enerjisinin daha sağlıklı istihdam yaratılması ve bağımsız güçlü bir Türkiye için gerekli olduğuna inanıyoruz” ifadesini kullandı.

GEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Açıklamanın ardından gemi basın mensuplarına gezdirildi. Rainbow Warrior’da, seyir esnasında yüzde 80 oranında rüzgar enerjisini kullanıyor. Gemideki su ihtiyacı, denizden arıtılmış suyla karşılanıyor. Gemi içinde sadece doğal ürünler tüketiliyor.

Warrior’da ayrıca 14 milletten 16 mürettebat bulunuyor.

İhsan YALÇIN-Akın ÇELİKTAŞ / İSTANBUL, (DHA)