02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » ‘Darbeler korkakların tercihidir’

‘Darbeler korkakların tercihidir’

DEMOKRAT Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, "Darbeler, korkakların tercihidir. Cesur insanların tercihi demokrasiden yana olmaktır" dedi.

Eskişehir’de DP İl binasında düzenlenen toplantıya katılan Gültekin Uysal burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin 15 Temmuz’da yeni bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldığını söyledi. Uysal, “Darbeciliğin bir zihniyet meselesi olduğunu çeşitli vesilelerle ifade etmeye gayret gösterdik. Bugün de 27 Mayıs’ın bir zehirli tohum olarak saçtığı, bu zehirli tohumun zaman zaman farklı bünyelerde, farklı vücutlarda, farklı kurumlarda da ortaya çıktığını 15 Temmuz darbe teşebbüsüyle hep beraber gördük” diye konuştu. Uysal, 27 Mayıs’tan itibaren her zaman demokrasinin hedef alındığını belirterek, “Demokrasi bu milletin, birliğinin esasıdır. Çünkü, demokrasi bizim ekmeğimiz, aşımızdır. 27 Mayıs’ı bir zehirli tohum olarak ortaya saçılmış fikriyatının maalesef 2016 Türkiyesi’nde bir paralel örgütlenme olarak adına bugün hem hukuk nezdinde, hem ortaya saçılmış bilgilerin nezdinde ‘FETÖ’ diye de tabir edilen bir organizasyonun, başka büyük organizasyonların yerel aracısı olarak Türkiye Cumhuriyeti devletini karşı karşıya bıraktığı bu durumu her birimizin iyi değerlendirmesi kanaatindeyim” dedi.

OPERASYONA DESTEK

Hükümetin Fırat Kalkanı Operasyonu’nu desteklediği anlatan DP Genel Başkanı Gültekin Uysal konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İktidarın tercih ettiği dış politika neticesi olarak özellikle bu coğrafyada radikal dinci grupların karşısında PKK terör örgütünün sahip olduğu hüviyet ve özellikle Suriye’nin kuzeyinde, bizim güneyimizde elde ettiği bir alanı neredeyle bir devlet olma noktasına taşıma teşebbüslerinin karşısında Türkiye Cumhuriyeti devletinin attığı adımları, tercih ettiği Cerablus teşebbüsüyle beraber bu politikanın da önemli olduğunu ve desteklediğimizi burada ifade etmek zorundayım. Bunu ifade ederken buraya niçin geldik? Buraya nasıl geldik ? sorularının da zihnimizde mahfuz kalmak kaydıyla bu değerlendirmeleri yaptığımızı burada ifade ediyorum. İfade ettiğim gibi Türk dış politikasını siz bu ülkenin önceliklerinden daha ziyade kendi siyasi önceliklerinizde ve bir takım romantizm içerisinde belirlediğinizde bu coğrafyayı hem de oralara Türkiye’nin mal ve ürün ithal etmesi gerekirken oralardan kendi ülkesine terör ithal eder hale geliriz.”

SUÇ İŞLEYENLERE EN AĞIR CEZA

Uysal, suç işleyenlerin hukuk nezdinde en ağır cezaların almasınıistediklerini ancak suç işlemeyenlerin da mağduriyet yaşamaması gerektiğini belirtti. Uysal şunları söyledi:

“Bugün olağanüstü hal iklimi içerisinde bir takım değerlendirmelerin iktidarın geçmişi yakın hafızalarımızda hepimizin bulunduğu gibi kendi siyasi öncelikleriyle 10 yıllık dönemi adeta bir operasyonlar dönemi diyebileceğimiz dönem içerisinde siyasi davalarla beraber kendi muhaliflerini tasfiye ediyormuş algısına bu süreç umarız yeniden aynı sarmaz içerine düşmez. O nedenle buradan yaptığımız uyarıyla beraber suç işleyenlerin hukuk nezdinde en ağır cezalar almasını temmeni ederken, diğer taraftan bir vatandaşımızın dahi mağduriyet yaşamaması için meseleyi hukuk nezdinde, evrensel değerler temelinde değerlendirerek bu süreçlerin yürütülmesini beklemekteyiz. Bugün pek çok noktada bu manaya gelebilecek yanlış anlaşılmalara dahi sebebiyet vermeden özellikle yargının baskı altına alınmadan, bir takım telkinlerle beraber, bu yanlışın içine düşmeden bu sürecin ilerlemesini Demokrat Parti olarak bekliyoruz.”

CUMHURBAŞKANI VE HÜKÜMETE DESTEK

Gültekin Uysal, demokrasiyi cesur insanların tercih etiğini söyleyerek, 17 Eylül’ün ardından açık yüreklilikle darbelerin korkakların tercihi olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Cesur insanların tercihi; demokrasiden yana olmaktır. 15 Temmuz’un devlet ve beka meselesi olarak gördüğümüzü ifade ettiğimiz noktada başta Cumhurbaşkanına, Türkiye Cumhuriyeti devleti hükümetine, bu manada atacakları her türlü adımda destek olacağımızı ifade etmiştik. Bugün aynı noktada durduğumuzu, iktidara muhalefetimizin sınırını bu büyük geçmişimiz olduğunu aklımız ve vicdanım olduğu gerçeğini de bir kez daha açık yüreklilikle ifade ediyorum.”

Eyüp KELEBEK/ESKİŞEHİR, (DHA)-