07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Cizre’den kaçış sürüyor

Cizre’den kaçış sürüyor

ŞIRNAK'ın Cizre İlçesi'nde sokağa çıkma yasağının 24'üncü gününde operasyonlar devam ederken, halkın ilçeden kaçışı sürüyor.

Şırnak’ın Silopi ile birlikte 14 Aralık’ta sokağa çıkma yasağı ilan edilen Cizre İlçesi’nde yasağın 24’üncü gününde de hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve PKK’lı teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için operasyonlar sürüyor. Cizre’ye hakim Çarkendal Tepeleri’ne konuşlanan tanklar, özellikle Cudi, Nur ve Yafes mahallelerinde tespit edilen patlayıcı tuzaklı barikatlara top atışlarını sürdürüyor. İlçede sık sık patlama sesleri duyuluyor.

Çatışmalar nedeniyle yaklaşık 133 bin nüfusu ilçeden kaçışlar sürüyor. Çatışmaların yoğunlaştığı mahallelerde evlerin bodrum katlarında mahsur kalan vatandaşlar da fırsat buldukça evlerini terk ederek, güvenli mahallelere ya da yakın köylerdeki akrabalarının yanına yerleşiyor. Cudi, Nur ve Yafes mahallelerinden ayrılan bir çok vatandaştan, ilçede yanlarına gidecek yakını olmayan aileler, güvenli mahallelerdeki camilere yerleşti.

Cizre’yi terk edenler güvenlik güçlerinin denetiminde her gün 09.00 ile 11.00 saatleri arasında güvenli bir şekilde evlerinden ayrılıp, yine güvenli bir şekilde ilçeden ayrılıyor.

CİZRE (Şırnak) (DHA)