07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Çiftçiyi kuraklığın ardından bambul böceği vurdu

Çiftçiyi kuraklığın ardından bambul böceği vurdu

BURDUR'da yeterli yağış olmaması nedeniyle kuruyan hububat ekili tarlaların ardından bu kez de bambul böceği zararlısı baş gösterdi.

Burdur’da Nisan ayında beklenen yağışın olmaması nedeniyle arpa ve buğday üretiminin yapıldığı merkez ve merkeze bağlı 175 bin dekar arazide kuraklık ortaya çıktı. Ürünleri kurumaya başlayan çiftçiler tarlalarını bozmak zorunda kaldı. Kentte kuraklık nedeniyle zor günler yaşayan çiftçileri bu kez de bambul böceği zararlısı vurdu. Merkez Kumluca Bölgesi’ndeki arpa ve buğday ekili tarlalarda incelemelerde bulunan Burdur Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir, bambul böceğinin başaklara önemli zarar verdiğini söyledi.

‘ÇİFTÇİMİZ TAKİP ETMELİ’

Böceğin özellikle danelerin kalitesini bozduğunu kaydeden Demir, “Bu bölgede kehribar renginde makarnalık buğday yetiştirilmektedir. Bu böcekler rengi bozar, başağa zarar verir. Rekolte düşmesine neden olur. Çiftçilerimiz bambul böceğine karşı ilaçlama yapmazsa elde edilecek ürün miktarı ve kalitesinde zarara uğrayacaktır. Şu anda yüzde 2 civarında olan bambul böceği zararı önlem alınmazsa yüzde 80’lere ulaşabilir. Bambul böceği başağı tahrip edip sonunda kıvrılarak yok olmasını ve ürün vermesini engeller. Çiftçimiz takip etmeli ve ilerleyecek olursa mutlaka ilaçlama yapmalı. Tam hasada yaklaştığımız bu dönemde bu çok önemli. Tarlalarını sık sık kontrol etmeliler” diye konuştu.

Mesut MADAN/BURDUR, (DHA)