02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » CHP’li Erol: Ölen terörist sayısı…

CHP’li Erol: Ölen terörist sayısı…

CHP Tunceli Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Gürsel Erol, yetkililerin açıkladığı ölü terörist sayısının doğru olmadığını ileri sürerek, "Sayıyı yüksek tutuyorlar ki, terörle mücadele başarılı oldukları konusunda kamuoyunda bir algı yaratsınlar" dedi.

CHP’li Milletvekili Gürsel Erol, Kayseri’de parti teşkilatı tarafından düzenlenen ‘Sorun Doğu’da Çözüm Batı’da’ konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. Erol, ‘Şu anda Türkiye’nin öncelikli sorunu terör. Terör örgütünün ilk eylemi 1984 yılında gerçekleşti. Aradan 32 yıl geçti ve bu sürede yaklaşık 10 bin kamu görevlisi şehidimiz var. Bölge insanı ile birlikte toplam 40 bin can kaybı var” dedi.

Devlete 32 yıllık terörle mücadelenin faturasının 1.5 trilyon dolar olduğunu ileri süren Gürsel Erol, “Bu rakam demek bin tane Boğaz Köprüsü demek, 833 tane Marmaray yapılması demek, 375 tane yeni Atatürk Barajı’nın maliyeti demek. Bizim şu anda Türkiye Cumhuriyetimizin ve özel sektör toplam borcu 700 milyar dolar. Yani biz 32 yılda iç ve dış borcumuzun 2 katı kadar terörle mücadeleye para harcamışız” diye konuştu.

Televizyonlardan açıklanan ölü ele geçirilen terörist sayısının doğru olmadığını da iddia eden Erol, şunları söyledi:

“Şehit sayılarımızın rakamını az tutuyorlar ki toplumda bir tepki gelişmesin. PKK terör örgütü üyelerinin sayısını da yüksek tutuyorlar ki, terörle mücadele başarılı oldukları konusunda kamuoyunda bir algı yaratsınlar. O bölgeyi tanıyanlarınız vardır. PKK terör örgütünün bir davranış şekli vardır. Şehir merkezleri ve kırsalda bir örgüt mensubu öldüğü zaman onun cesedini ele geçmemesi için imha ederler. Yani öldürüldüğü yerde gömülürler. Çünkü kimliği tespit edilirse aileye baskı yaparlar diye o ceset orada durmaz. Orada açıklanan rakamlar hem şehitlerimiz açısından hem de terör örgütü mensupları açısından doğru değil” diye konuştu.

Olcay DÜZGÜN / KAYSERİ (DHA)