07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » CHP’li Böke, işsizlik rakamlarını değerlendirdi

CHP’li Böke, işsizlik rakamlarını değerlendirdi

CHP'nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, 2016 Mart Ayı İşgücü Verileri'ne ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Böke, yüksek işsizliğin sorumlusunun AK Parti olduğu öne sürerek, “Türkiye AKP tarafından potansiyelinin altında bir büyümeye mahkum edildi. Vatandaşlarımıza istihdam yaratma kaygısı taşımayan AKP hükümetinin, ülkenin kanayan yarası işsizliğe derman olamayacağı bugün açıklanan verilerle bir kez daha onaylandı. Türkiye’deki 6 milyona yakın işsizin sorumlusu AKP’dir. 2002 yılından önce yüzde 10’un altında bulunan işsizlik oranını, 14 yıllık AKP iktidarı çift hanelere çiviyle çaktı. TUİK tarafından bugün açıklanan verilere göre Mart ayında işsizlik yüzde 10.1 olarak gerçekleşti. Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik 9.7 iken, tarım dışı işsizlik ise yüzde 11.5 oldu. İşsizler ordusuna ümidini kaybetmiş vatandaşlarımız eklendiğinde gerçek işsizliğin yüzde 18,2’ye kadar yükseldiğini görüyoruz” dedi.

‘İŞGÜCÜNE KADIN KATILIMI ÇOK ZAYIF’

Böke, Türkiye’de kadınların çalışma hayatına katılımının çok zayıf olduğunu savunarak şunları kaydetti:

“TÜİK rakamlarına göre Mart ayında kadınların işgücüne katılma oranı yüzde 31.6 iken erkeklerde bu oran yüzde 71.5. Kadınların işgücüne katılma oranı Türkiye’nin de aralarında bulunduğu orta-yüksek gelirli Brezilya, Çin, Çek Cumhuriyeti ve Endonezya gibi ülkelerdeki oranın neredeyse yarısı kadar. Kadını çalışma hayatından dışlayıcı ve ayrıştırıcı politikalarıyla ünlü AKP hükümeti ülkeyi yönetmeye devam ettikçe kadınların işgücüne katılımının düşük kalması kaçınılmaz. Kadınların işgücüne katılımı hem erkeklere hem de diğer ülkelere kıyasla çok daha düşük. Üstüne üstlük işgücüne katılan kadın da iş bulmakta erkeklerden daha fazla zorlanıyor. 2014 yılında yüzde 9 olan erkeklerin işsizlik oranı 2015’te benzer şekilde yüzde 9.2 düzeyinde iken, kadınların işsizlik oranında aynı dönemde yüzde 11.9’dan yüzde 12.6’ya yükseldi. Bir başka deyişle kadın ile erkek işsizlik oranları arasındaki makas açıldı. Bugün açıklanan güncel veriler de hem erkek hem de kadınlarda işsizliğin istenilen oranda düşmediğini ve kadın erkek arasındaki bu farkın da kapanmadığını göstermekte.”

‘HÜKÜMET, ADINA REFORM DEDİĞİ POPÜLİST UYGULAMALARA DEVAM EDİYOR’

Böke, şöyle devam etti:

“AKP işsizliğin sebebi olmaya devam ettikçe, biz çözümü için haykırmaya devam edeceğiz. Ülkemizin yüksek katma değerli ve istihdam yaratıcı bir ekonomi modeline geçmesi ve dolayısıyla işsizlik probleminin üstesinden gelmesi mümkün. Üretimi, tüketimi körükleyerek değil, teknoloji ve beşeri sermaye odaklı yatırımlarla canlandıracak, adil ve insani gelişmişliğe yol açacak bir ekonomi modeliyle istihdam yaratmak gerekiyor. İşsizliği azaltmakla birlikte, çalışma hayatında kadın-erkek ayrımcılığını ortadan kaldıracak daha eşitlikçi bir ekonomik yapı AKP iktidar olduğu müddetçe ufukta görünmüyor. Nitekim, hükümet, adına ‘reform ve vaat’ dedikleri popülist uygulamalara imza atmaya devam ediyor. Bu politikalara bir örnek kadın ve erkekler arasında eşitsizliği arttıracak şekilde doğum izinlerinin düzenlenmesidir. Bu süre kadın ve erkekler arasında eşitliği sağlayacak bir biçimde tasarlanmalıdır. Bir diğer örnek ise Sağlık Bakanlığı’nın yeni yayınladığı genelge. Bu genelgeye göre süt izni kullanan kadınların döner sermayeden aldığı pay kısıtlanıyor. Bu da kadın ve erkek arasında ücret eşitsizliği yaratıyor. Biz CHP olarak kadınların iş hayatına entegrasyonu için kadına ve erkeğe eşit davranan izin ve ücret uygulamalarının, iş yerlerinde ve mahallelerde ücretsiz kreş imkanlarının sağlanmasının ve sosyal bakım hizmetlerinin yaşlı bakım evlerini de yaygınlaştıracak şekilde sunulmasının bu alanda atılması gereken acil adımlar olduğunun altını çiziyoruz. Ancak bu tip uygulamalarla işgücü piyasalarındaki kadın erkek eşitsizliğinin ortadan kalkabileceğini savunuyoruz.”

ANKARA, (DHA)