07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » CHP’den konteyner kente karşı çıkan Sivricehöyüklülere destek ziyareti

CHP’den konteyner kente karşı çıkan Sivricehöyüklülere destek ziyareti

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse ile CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen'den oluşan heyet, Kahramanmaraş'ta Suriyeli sığınmacıların konaklayacağı 27 bin kişilik konteyner kentin yapımına karşı çıkan Sivricehöyük Mahallesi sakinlerini ziyaret ederek destek verdi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Öztürk ve bölge il başkanları ile birlikte kent merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Sivricehöyük Mahallesi’ndeki 37 hektarlık araziye kurulmaya başlanan 25 bin kişilik konteyner kentine karşı çıkan bölge sakinleri, kurdukları çadırda ziyaret etti. Bölge sakinlerine destek veren CHP’liler, bir süre konteyner kent kurulmasıyla ilgili mahallenin ileri gelenlerinden bilgi aldı.

Burada basın açıklaması yapan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, hükümetin bölge insanlarının yaşam alanlarına dokunmaması gerektiğini belirterek, şöyle dedi:

“Bugün, yaşam alanlarına dokunulmak istenen vatandaşlarımızın haklı mücadelesinde davalarına ortak, omuzlarına omuz olmaya geldik. Bu bölge, 1978 yılında acıları çok derin yaşadı. Mülteci kampının yerini seçerken öngörülü ve hassas davranılması gerekirdi. Bu coğrafyada yaşayan insanların topraklarına, aşlarına göz dikmişler, çocuklarının gökyüzüne göz dikmişler. Yaşam alanlarına kurulacak mülteci kampı, ekmeğini de, aşını da, çocukların gökyüzünü de alacak ellerinden. Yaklaşık 1 yıldır geceleri gündüzleri yok olan insanlarımız huzursuz, endişeli ve kendilerini güvende hissetmiyor. Yaşam alanları insanların ürettiği, aile kurduğu, huzurlu olduğu yerlerdir. Sivricehöyük sakinleri de yaşam alanı olarak seçtikleri bu yerlerde endişeye düşmeden, huzurları kaçmadan yaşamlarını sürdürmek istiyorlar. Bölge halkının tek istediği var; yaşam alanlarına dokunulmasın. Özellikle Anadolu toprakları günümüzde oynanan bu oyunları biliyor, omuzlarının yanında onlar gibi dik duruyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak buradayız. Endişelilerini, dertlerini anlıyoruz, bu haklı mücadelede birlikte, yan yana olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Hep birlikte AKP iktidarına haykırıyoruz; yaşam alanlarımıza dokunmayın diyoruz.”

CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen ise, bölge halkına desteklerini sürdüreceklerini ifade ederek, “Hükümet ne yazık ki Maraş’ın daha yaraları sarılmadan yeni yaralar açmaya hevesleniyor. Biz de sizinle birlikteyiz. Ortak aklı bulmak adına sayın vali başta olmak üzere bu ülkeyi yönetenlere bugün burada seslendik, dün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde seslendik. Ve dedik ki; Sivricehöyük’te yaşayanlar sadece Maraş olarak düşünmeyin, Türkiye’de, Avrupa’da ve dünyada yaşayan tüm canlar bugün Sivricehöyüklüyüz, bugün Maraşlıyız ve onların yanındayız” diye konuştu.

Mücahit YOLCU/ KAHRAMANMARAŞ, (DHA)