07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » CHP’den ‘AKP teröre yardım ve yataklık yapıyor’ raporu

CHP’den ‘AKP teröre yardım ve yataklık yapıyor’ raporu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran'ın sorumluluğundaki CHP Tanıtım ve Halkla İlişkiler Birimi, AK Partili yöneticilerin medyada yer alan teröre ilişkin açıklamalarını, "AKP teröre yardım ve yataklık yapıyor" adı altında raporlaştırdı. Cankurtaran'ın talimatıyla hazırlanan 13 sayfalık rapor, "AKP'nin PKK ve Öcalan'ı öven-aklayan açıklamaları, AKP'nin PKK silahlanması ve eylemlerine göz yumulmasıyla ilgili itirafları, Bürokratların açıklamaları, Öcalan'ın "AKP-PKK ilişkilerine dair beyanları" diye dört başlıktan oluşuyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, "Rapor, AKP'lilerin kayıtlı, gerçek konuşmalarına dayanıyor.

AKP’lilerin iddiaları gibi iftira, çarpıtmalara dayanmıyor. Vatandaşlardan ricamız raporu CHP’ye iftira atmaları durumunda alıp AKP’li yöneticilerin yüzlerine çarpmaları ve ‘Asıl terör işbirlikçisi sizsiniz’ demeleri” dedi.

CHP Tanıtım ve Halkla İlişkiler Birimi tarafından hazırlanan raporun gerekçesine ilişkin şu ifadeler kullanıldı: “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir televizyon programında TBMM Cezaevi İnceleme Komisyonu ve İnsan Hakları Komisyonu üyelerinin yaptığı çalışmalar hakkında “Cezaevlerindeki hasta tutuklu ve hükümlülerin sorunlarına eğilirken de bir ayrım yapmadık. Cezaevinde tutuklu ya da hükümlü olup hasta olan PKK’lıyı da DHPK¬C’liyi de kader kurbanını da İslamcıyı da dinledik” demişti. Bu açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sadece PKK’lı DHKP-C’li mahkumlara gidilmiş gibi yansıtılarak çarpıtılmış ve CHP’yi terörle ilişkilendirmeye çalışmıştı. Ancak Erdoğan’a ilk yalanlama bizzat AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi olan Mehmet Metiner’den gelmişti. Metiner, mecliste bulunan dört partiden de üyeleri bulunan komisyonun örgüt ayrımı yapmadan cezaevindeki bütün hasta mahkumları ziyaret ettiği belirterek, Kılıçdaroğlu’nu doğrulamıştı. CHP’den de gelen yalanlamaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan geri adım atmış, bu sefer de Kılıçdaroğlu’nu sözlerini iyi ifade edememekle eleştirmişti.”

“RAPORU İFTİRA ATAN AKP’Lİ YÖNETİCİLERİN YÜZÜNE ÇARPIN”
CHP teşkilatlarına ve halka dağıtılacak raporla ilgili konuşan Cankurtaran, “AKP’nin yalanlarına son verecek titiz bir çalışma hazırladık. Sonuçta rapordaki bilgiler gizli saklı değil. Arşivler ortada. Hepsi AKP’lilerin gazete televizyon arşivlerinde olan kayıtlı konuşmaları. Yani AKP’lilerin CHP’ye yönelik iddiaları gibi iftira ve çarpıtma değil. Ancak Erdoğan ve AKP yönetimi, şimdi bunları söylememiş gibi kalkıp Genel Başkanı’mızın sözlerini çarpıtarak CHP’yi karalamaya çalışıyorlar. Bu raporu herkese dağıtacağız. Duyarlı vatandaşlarımızdan şunu rica ediyoruz. Bir daha CHP’ye iftira atıp terörle ilişkilendirmeye çalışırlarsa alın bu raporu AKP’li yöneticilerin yüzüne çarpın ve ‘Asıl terör işbirlikçisi sizsiniz’ deyin. Belki böylece insanlara iftira atmamayı öğrenirler” dedi.

ANKARA (DHA)