07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Çavuşoğlu’ndan turizmciye kredi müjdesi

Çavuşoğlu’ndan turizmciye kredi müjdesi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya Kaymakamlığı'nın düzenlediği öğle yemeğine katıldı.

Bakan Çavuşoğlu yemekte, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, kurum müdürleri, oda başkanları, turizmcilerle bir araya geldi. Kurum temsilcilerinin taleplerini dinleyen Bakan Çavuşoğlu, Alanya’ya hizmet getirmek için ellerinden ne geliyorsa yaptıklarını söyledi. İlçeyi her yerden takip ettiklerini kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Kararlarımızı, müjdelerimizi sizlere iletiyoruz. İstek ve talepleri dinledik. Turizm bizim için vazgeçilmez. Bunun için çalışıyoruz. Turizmde ilk akla gelen yer olabilmemiz için adım atmalıyız. Havalimanı açtık. Yolunu duble yapmak için çalışmalarımız var. Önümüzdeki yıl 4 veya 5 firma Rusya’dan direkt Alanya’ya uçaklarını indirecek. İskandinav ülkelerinin favorisi Alanya. Bu yüzden tekrardan onları kazanmalıyız. Sayıyı artırmalıyız. Gelecek yıldan umutluyuz” dedi.

‘KREDİ GARANTİ FONU’ HAYATA GEÇİRİYOR

Konuşmasının büyük kısmında turizmde yaşanan sorunlara yer veren Mevlüt Çavuşoğlu, turizmcilerin 2 yıldır gelir ve turist sayısındaki düşüşten dolayı açıkları bulunduğunu kaydetti. Turizmcilerin kredi almalarının zorlaştığına dikkati çeken Çavuşoğlu, “Bunun için devlet araya girdi. ‘Kredi Garanti Fonu’nu hayata geçiriyoruz. Bu kredi riskinin yüzde 75’ini devlet karşılıyor. Bu uygulama sayesinde esnafımız rahatlayacak. Yeni pazarlar üretmeliyiz. İran’dan gelen turist sayısında artış gözlemliyoruz. Buna rağmen yeni pazarlar çok önemli” diye konuştu.

OTOBAN VE HIZLI TREN

Turizmi 12 aya yaymak için de çalışma yaptıklarına değinen Mevlüt Çavuşoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Spor turizmi için yeni tesisler kuruyoruz. Golf sahaları için ihaleler açtık. Golf sahası ihalelerine girmelisiniz. Akdağ Kayak Merkezi için en önemli bürokrat engeli aşıldı. Buraya yapacağımız tesis, yaz-kış kayak merkezi olarak hizmet verecek. Sağlık turizmi için çalışmalarımız var. Diş hekimliği fakültesini Alanya’ya kazandırıyoruz. Çevre yolu ihalesini yaptık. Antalya-Alanya otobanı ve hızlı tren projemiz hazır.”

Engin ANAK/ALANYA (Antalya), (DHA)