07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu Yalovalı miniklerle buluştu

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu Yalovalı miniklerle buluştu

2008’den bu yana 120 bini aşkın çocuğa ulaşan Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, çevre bilinci ve doğa sevgisi aşılayan “La Fonten Orman Mahkemesinde” oyununu Yalovalı minik tiyatroseverlerle buluşturdu.

‘Yaşam için teknoloji’ anlayışıyla, tüketicilerine mükemmel sonuçlar elde etmenin en kolay yolunu sunan Bosch Ev Aletleri, tiyatronun eğlendirirken öğreten gücünden yararlanarak gelecek nesilleri bilinçlendirmeyi sürdürüyor. Sahnelere ilk kez 2008 yılında “merhaba” diyen ve bugüne kadar 120 bini aşkın çocuğa ulaşan Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, “La Fonten Orman Mahkemesinde” oyununu 27-28 Şubat tarihlerinde saat 12.00 ve 14.00’te, Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak sundu. Türk Çocuk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından Yalvaç Ural’ın kaleme aldığı oyun, 2010 yılında Sadri Alışık Kültür Merkezi işbirliğiyle çocuklara çevre bilinci, hayvan ve doğa sevgisi aşılamak hedefiyle hazırlandı.

Hayvanlar, La Fonten’i yardıma çağırıyor
‘La Fonten Orman Mahkemesi’nde oyununda, insanların çevreyi koruma konusundaki özensizlikleri ve bilinçsizlikleri nedeniyle gün geçtikçe bozulan doğal döngüye dikkat çekiliyor. Her geçen gün doğadaki düzenin bozulmasından endişelenen hayvanlar, sonunda Aslan Kral’ın tavsiyesine uyarak şehre gidiyorlar ve kendilerini anlayacak tek insan olan La Fonten’den yardım istiyor. Klasik La Fonten masallarının yaratıcı bir bakışla yeniden uyarlaması olan oyunda ana fikir olarak, bugünden gerekli önlemler alınmadığı takdirde gelecekte dünyamızın ve dolayısıyla bugünün çocuklarının yaşayacakları olumsuzluklar gösteriliyor. Anne babaların yaptığı hatalar yüzünden geri dönülmez bir noktaya gelmeden önce, bugünün çocukları uyarılıyor, neleri yapmamaları gerektiği anlatılıyor ve onlara her şeyin hala düzeltilebileceği umudu aşılanıyor.

Ücretsiz olarak 17 ili geziyor, çocuklara doğa sevgisi aşılıyor
Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, yeni sezonda perdelerini ilk olarak Amasya’da açtı. Bugüne kadar Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Düzce, Zonguldak, Bolu, Sakarya ve Kocaeli ve Yalova’ya gelen Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu’nun bir sonraki durağı ise Bilecik olacak. Ardından Eskişehir, Afyonkarahisar, Bursa, Edirne, Kırklareli’ni gezecek, kapanışı ise Tekirdağ’da yapacak. Böylece La Fonten Orman Mahkemesinde oyunu ile Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, tüm illerde ücretsiz olarak sahneleneceği Ekim 2015 – Haziran 2016 sezonu boyunca toplamda 17 il gezmiş, 22 hafta sonu ve 88 temsil ile on binlerce çocuk ve ailesine ulaşmış olacak.

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu Turne Takvimi

27 – 28 Şubat Yalova
5 – 6 Mart Bilecik
12 – 13 – 19-20 Mart Eskişehir
26-27 Mart Afyonkarahisar
16 – 17 – 23 – 24 Nisan Bursa
7 – 8 Mayıs Edirne
14 – 15 Mayıs Kırklareli
28 – 29 Mayıs / 4 – 5 Haziran Tekirdağ