02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » BM’den Avrupa’ya sığınmacı çağrısı

BM’den Avrupa’ya sığınmacı çağrısı

BİRLEŞMİŞ Milletler Yüksek Komiserliği sözcülerinden Spindler, Avrupa ülkelerine taahütlerini yerine getirmeleri ve sığınmacıların farklı ülkelere yerleştirilmelerine ilişkin adımları atmaları çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği (BMMYK) sözcülerinden William Spindler BM’de yaptığı basın toplantısında, AB üye ülkelerinin aralarında anlaşmaya vardığı, Yunanistan ve İtalya’daki sığınmacıların diğer üye ülkelere dağıtılması planına sadece yüzde 3 oranında uyulduğunu söyledi.

Spindler, bu konuda ülkelerin hızlı adım atmaları çağrısında bulundu. Şu anda Yunanistan ve İtalya’da 160 bin civarında sığınmacının bulunduğunu aktaran Spindler, bunların 2 yıl içerisinde diğer ülkelere yerleştirilmeleri gerektiğini hatırlatarak, şu ana kadar yerleştirilen sığınmacı sayısının yalnızca 4 bin 776 olduğunu açıkladı.

Bugüne kadar Yunanistan’dan ayrılan sığınmacı sayısının 3 bin 712, İtalya’dan ise bin 64 olduğunu belirten Spindler, Yunanistan’dan başka ülkelere gitmek için 7 bin 970 sığınmacının müracaat ettiğini ifade etti.

Spindler “Yunanistan makamlarının bu kişileri acilen diğer AB ülkelerine yerleştirme sürecini hızlandırmaları gerekmekte, kış aylarının yaklaşması ile bu sığınmacıların bir an önce güvenlik sorunu olmayan bölgelere yerleştirilmeleri şart” açıklamasında bulundu.

Zafer ATAMER / CENEVRE BM (DHA)