02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » BM Genel Sekreteri: İdam cezasının 21. yüzyılda yeri yok

BM Genel Sekreteri: İdam cezasının 21. yüzyılda yeri yok


Nafiz ALBAYRAK / NEW YORK, (DHA) – TÜRKİYE idam cezasını geri getirip getirmemeyi tartışırken, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, 21. yüzyılda idam cezasına yer olmadığını söyledi. Birleşmiş Milletler 71. Dönem Genel Kurul Çalışmaları kapsamında, idam cezası ile ilgili olarak düzenlenen oturumda konuşan Ban Ki Moon, ‘Yaşam hakkı esastır. İdam cezası, geri döndürülemez bir cezadır ve daha çok azınlıklara, yoksul ve çaresiz, etkin savunma sağlayamayan insanlara uygulanmaktadır. Bu yanlışı herkes görmelidir. Bir çok masum insan her yıl ölüme gönderilmektedir’ dedi.

İdam cezasının 21. yüzyılda yeri olmadığına inandığını belirten Ban Ki Moon, ‘Dünya liderlerini, yasa koyucuları ve adalet dağıtıcıları infazları hemen durdurmaya çağırıyorum. İdam cezasını ortadan kaldırarak, daha adil, barışçıl ve insancıl bir dünya yaralatılabilir’ diye konuştu.

Oturumda konuşan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad el Hüseyin de, insanlık var oldukça yanlışlardan kaçınmanın mümkün olmayacağını, uluslararası toplumun idam cezasını kaldırması konusunda umutlu olduğunu söyledi.