07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » ‘Bizim savunduğumuz cumhuriyet Atatürk cumhuriyetidir’

‘Bizim savunduğumuz cumhuriyet Atatürk cumhuriyetidir’

BEYLİKDÜZÜ’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 93'üncü yıldönümü coşku içinde kutlandı. Beylikdüzü Belediyesi’nin organizasyonu ile Beylik Pazarı alanından başlayıp Cumhuriyet Caddesi Etkinlik Alanı’nda son bulan Cumhuriyet Korteji renkli görüntüler oluşturdu. Günün sonunda Ünlü Müzisyen Zülfü Livaneli ve Livaneli Orkestrası sevenleriyle buluştu.

Beylikdüzü Beylik Pazarı’ndan başlayıp Cumhuriyet Caddesi Etkinlik Alanı’nda son bulan Cumhuriyet Korteji’ne binlerce vatandaş katıldı. Birçok sivil toplum kuruluşu ve binlerce vatandaşın katıldığı kortejde birlik ve beraberlik mesajları verildi.

“BİRLİK VE BERABERLİĞE İHTİYACIMIZ VAR”

Bu akşam cumhuriyetin demokrasiye en çok yakıştığı gündeyiz diyen Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İnsanlarımız burada coşkulu bir şekilde bayramını kutluyor. Ülkemizin demokrasiye ve birlik beraberliğe olan ihtiyacı burada görülüyor. Biz cumhuriyete ve demokrasiye sonuna kadar sahip çıkacağız. Türkiyemiz çok güzel bir ülke olarak yüzyıllar boyunca hayatına devam edecek. Beylikdüzü doya doya Cumhuriyeti yaşıyor. Cumhuriyetin ilanından bu güne bağımsızlığımızı yaşayan bir milletiz. Kimsenin güdümünde bir ülke olmayı asla kabul etmedik. Ülkemiz dönem dönem zorluklar yaşıyor olabilir. Ülkemizin içinde ve dışında birtakım güçlerle mücadele ediyor olabiliriz ama bilin ki ülkelerin tarihinde her zaman böyle olaylar olabilir yıkılmayacağız ve asla ümitsiz olmayacağız” dedi.

“3 MİLYONA YAKIN BİR TAKİP KAZANDI”

Cumhuriyet ve demokrasi kısa filmine değinen İmamoğlu, “3 milyona yakın bir takip kazanarak Türkiye’nin her tarafından izlendi. Demokrasinin ne kadar değerli olduğunu her yerde anlatalım. Demokrasi çoğunluğu yönetme hakkıdır ama azınlığında var olma hakkıdır. Demokrasi, kendine istemediğin bir şeyi başkasına istememektir. Demokrasi, hangi inanca hangi düşünceye sahip olursanız olun bir arada yaşama bilincidir” dedi.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ VE ATATÜRK CUMHURİYETİ’Nİ KİMSENİN YIKMAYA GÜCÜ YETMEYECEK”

29 ekim için bir çok yerden davet aldık fakat Beylikdüzü başka bir yer çünkü sevgili dostum Ekrem İmamoğlu davet etti diyen Müzisyen Zülfü Livaneli, “Biz cumhuriyetçiyiz ama bizim kastettiğimiz cumhuriyet şudur; insan haklarına dayalı, laikliğe dayalı, kadın haklarına dayalı, uygarlığa dayalı Atatürk Cumhuriyeti’dir. Dünyada bir çok yerde cumhuriyet adı altında çeşitli rejimler götürülüyor. Biz o yüzden diyoruz ki bizim savunduğumuz cumhuriyet Atatürk Cumhuriyeti’dir. Laik demokratik cumhuriyettir. Biz faniyiz gelip geçiciyiz ama cumhuriyet yaşamaya devam edecek. Benim ömrüm olursa 100’üncü yılını birlikte kutlayacağız. Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Atatürk Cumhuriyeti’ni kimsenin yıkmaya gücü yetmeyecek” dedi.

Konuşmalarının ardından Zülfü Livaneli sevilen eserini seslendirdi. Binlerce kişinin katıldığı konserde sevenleri Zülfü Livaneli’nin eserlerine eşlik etti.

Erdinç YILDIRIM/İSTANBUL(DHA)