02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » Bir köyde daha kuduz karantinası!

Bir köyde daha kuduz karantinası!

OSMANİYE'nin Düziçi İlçesi'nde, kuduz olduğu belirlenen bir köpeğin 3 kişiyi ısırması üzerine, karantina uygulaması başlatıldı.

İlçeye bağlı Gökçayır Köyü’nde, sahipsiz bir köpek, 10 yaşındaki F.U., 13 yaşındaki E.U. ve 18 yaşındaki K.U.’ya saldırıp ısırması üzerine, çocuklar yakınları tarafından Düziçi Devlet Hastanesi’ne götürülerek kuduz aşısı yapıldı. 3 çocuk uzmanlar tarafından takibe alınırken, İlçe Gıda ve Tarım Müdürlüğü yetkilileri köpeğin kafatasını tahlil için Adana Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğüne gönderdi. Yapılan tahlil sonucunda köpeğin kuduz olduğu tespit edildi. Köpeğin ısırdığı hastalar tek tek evlerinde ziyaret edilerek, hasta ve yakınlarına gerekli bilgilendirmeler yapıldı.

Köyün girişine ‘Kuduz Risk Bölgesi’ yazılı tabela asılıp gerekli uyarıların yapıldığı, bölgede bulunan bütün büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara kuduz aşısına başlandığı, karantinaya alınan bölgeye hayvan giriş ve çıkışının yasaklandığı belirtildi.

Gökçayır Köyü Muhtarı Mehmet Yıldırım, akşam saatlerinde başıboş bir köpeğin 3 çocuğu ısırdığını, köylüler tarafından öldürülen köpeğin Adana Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğüne gönderildiğini ve tahlil sonucunda köpeğin kuduz olduğunun tespit edildiğini ifade etti. Yıldırım, köpeğin kuduz olduğu anlaşılınca köyün karantinaya alındığını ve vatandaşların sağlık kontrollerinin devam ettiğini söyledi.

ELLEK BELDESİ’NDE KARANTİNA UYGULANIYOR

14 Eylül’de Düziçi İlçesi’ne bağlı Ellek Beldesi Çevlik Mahallesi’nden kuduz şüphesi üzerine Adana Veteriner Araştırma Enstitüsü’ne gönderilen şüpheli köpek kafasında kuduz hastalığı belirlenmiş, olayla ilgili 104 kişinin tedavisine başlanmıştı.

KUDUZ OLDU

Ayrıca yine 45 gün önce Osmaniye’de yarasaya benzer yırtıcı bir hayvanın ısırması sonucu Adana’daki Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde karantinaya alınan 34 yaşındaki Veli A.’nın kuduz olduğu anlaşıldı.

İbrahim EMÜL/DÜZİÇİ (Osmaniye), (DHA)