07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Bestecisi Ergüder Yoldaş’a, son görev

Bestecisi Ergüder Yoldaş’a, son görev

TÜRKİYE'de, 1970 ve 1980'li yıllarda yaptığı bestelerle tanınan müzik adamı Ergüder Yoldaş, zatürre tedavisi görürken yaşamını yitirdiği İzmir'de son yolcuğuna uğurlandı. Yine sanat dünyasının vefasızlığının görüldüğü cenaze töreninde, eski eşi Nur Yoldaş, "Ergüder, her zaman yakınlarının desteğini aldı. Sadece onun kararlarına saygı duymak durumunda kaldık. Ben o gerçek sanatçının soyismini taşımaktan ve onunla yaşadıklarımdan her zaman gurur duyuyorum" dedi.

Türk popunda bir dönemin efsane müzisyenlerinden olan, Ergüder Yoldaş, Attila İlhan’ın şiiri Sultan-ı Yegâh’tan bestelediği şarkısıyla en büyük çıkışını, 1970 ve 1980 yıllarda yaşadı. Ses sanatçısı Nur Yoldaş’tan ayrıldıktan sonra 1991 yılında uzun süre İstanbul Büyükada’da sokaklarda, münzevi bir hayat yaşayan Ergüder Yoldaş, 15 yıldan bu yana İzmir Balçova’da kız kardeşi Ayça Tenim ile birlikte kalmaya başlamıştı. KOAH’ın yanı sıra Alzheimer rahatsızlığı da son aylarda ilerleyen Ergüder Yoldaş, 20 gün önce, zatürre teşhisiyle yatırıldığı, Özel Su Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Ünlü müzik adamının cenazesi, aile yakınlarınca, tören için Balçova Uğur Cami’ne götürüldü.

SANAT CAİAMISI VEFASIZ DAVRANDI

Ergüder Yoldaş’ın cenazesinde de, önceki sanatçı cenazelerinde olduğu gibi yine gözler sanatçı dostlarını aradı. Bir döneme, adını yazdıran ünlü müzik adamını son yolculuğunda az sayıda kişi hazır bulundu. Törene katılan bu kişilerin taziyelerini de, Yoldaş’ın çocukları, Ayşegül Yoldaş, Mustafa Tanju Yoldaş ve Devrim Yoldaş, kabul etti. Mustafa Yoldaş, babasından geriye onlarca eserin kaldığını, bunları bir değerlendirmeden sonra yeni nesillere taşımayı istediklerini söyledi. Mustafa Yoldaş, sanatçı ilgisizliğinin artık Türkiye’de bilinen bir gerçek olduğunu bu nedenle yadırgamadıklarını, herkesin kendi yaşam şartlarının bulunduğunu söyledi. Ünlü bestecinin bir dönem evli kaldığı sanatçı Nur Yoldaş ise, şöyle dedi:

“Kamuoyunda yanlış bilinen bir gerçeği söyleyeyim. Ergüder Yoldaş, hiçbir zaman yalnız kalmadı. Ailesi her zaman onun arkasındaydı. Ama onun yaşam kararlarına saygı duymak zorunda kaldı. Her zaman yanında oldu sevenleri, ailesi. Ben de onun soyismini taşımaktan, onunla evlenmekten, zor badireler de atlattık ama her zaman gurur duydum. Onun bana hakkını helal etmesi lazım. Benim üzerimde çok emeği var. Bir sanatçı da ölmez aslında. Eserleriyle sevenleri yaşatır.”

Nur Yoldaş, oğlu Devrim Yoldaş ile tabutun başında durduğu sırada da gözyaşı döktü. Yoldaş’ın son yıllarında yanında olan kız kardeşi Ayça Tenim, “Sürekli müzik yaptı. Hep yazdı çizdi. Birçok eseri kaldı geriye. Şimdi onların hepsini çocuklarına vereceğim. Onlar ilgilensin. Ergüder’i geçmişteki öğrencileri hiç yalnız bırakmazdı. Hep gelir giderlerdi” dedi. Ergüder Yoldaş’ın kardeşi Adil Ergüner Yoldaş’ın da yaklaşık 20 gün önce yaşamını yitirdiği ifade edildi. Ergüder Yoldaş’ın cenazesi öğleleyin kılınan namaz ardından Urla Zeytinalan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)