07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Beşiktaş’ın Fulya Şan Ökten Tesisleri yıkılıyor

Beşiktaş’ın Fulya Şan Ökten Tesisleri yıkılıyor

BJK Fulya Şan Ökten Tesisleri, yeniden yapılandırma çalışmaları için önümüzdeki cuma günü yıkılacak. Yıkım işlemlerine Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman da katılacak.

Yeniden yapılandırma çalışmalarıyla dünya standartlarına ulaşması beklenen tesis, Şan Ökten Sporcu Kamp Eğitim Merkezi adını alacak.

Çok amaçlı ve kulüp ihtiyaçlarına yönelik kullanılacak olan tesisin projesi hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi hem de Beşiktaş Belediyesi tarafından onaylandı. Toplam 6 bin m2 alanlı yeni binanın dışı cam kaplama olacak. Şan Ökten Sporcu Kamp Eğitim Merkezi projesinin 12 ayda tamamlanarak hizmete sunulması planlanıyor.

Siyah-beyazlı kulübün yaptığı açıklamada şöyle;

“Geçmiş dönemlerde BJK Fulya Şan Ökten Tesisleri, Divan Kurulu Üyeleri’nin faydalanacağı bir lokal haline getirilmesi gibi projelerle değerlendirmek istense de herhangi bir sonuç elde edilemedi.

Beşiktaş Yönetim Kurulu, Başkan Fikret Orman’ın önderliğinde birçok proje üretirken, bunlardan biri de Şan Ökten Sporcu Kamp Eğitim Merkezi oldu. Gerekli onayların alınmasının ardından harekete geçildi. 1984 yılından bu yana Beşiktaş altyapısına hizmet eden tesisler, yıkılıp yeniden yapılacak ve yeni kimliğiyle dünya standartlarında bir niteliğe kavuşacak.

ŞAN ÖKTEN TESİSLERİ 1984 YILINDA BEŞİKTAŞ’A KAZANDIRILDI

Beşiktaş’ın Onursal Başkanı Süleyman Seba’nın girişimleriyle BJK Fulya Şan Ökten Tesisleri’nin 49 yıllık intifa hakkı ve spor tesisleri işletmeciliği 1984 yılında Beşiktaş’a verildi. İlerleyen süreçte Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, 1997 yılında yapılan ek protokol ile 50.477 m2’lik parseli Beşiktaş’a sattı.

ŞAN ÖKTEN İSMİNİN YAŞATILMASI

Şan Ökten, 1987 yılında Beşiktaş’a Abant’ta kamp yeri seçmek için yola çıktı. Beşiktaş sevgisiyle çıktığı bu yolda trafik kazası geçirerek, yaşamını yitirdi. Ölümünün ardından ismi Fulya’daki tesislere verildi. Bu isim, Şan Ökten Sporcu Kamp Eğitim Merkezi ile birlikte uzun yıllar anılmaya ve yaşamaya devam edecek.

ZAMAN İÇİNDE YAPILAN YENİLEMELER

BJK Fulya Şan Ökten Tesisleri’nde bulunan doğal çim saha daha iyi performans amaçlanarak suni çim ile yenilendi. 2008 yılında BJK Fulya Şan Ökten Tesisleri depreme karşı dayanıklı olmadığı anlaşılınca, verilen raporlar neticesinde tesis binasında tadilata gidildi.

BJK FULYA ŞAN ÖKTEN TESİSLERİ BİR NESLİN BÜYÜMESİNE ŞAHİT OLDU

BJK Fulya Şan Ökten Tesisleri, Beşiktaş’a kazandırıldıktan sonra zaman içinde burada Futbol A Takımı’nın yanı sıra Beşiktaş Özkaynak Düzeni takımları da antrenmanlarını gerçekleştirdi. Beşiktaş’ın alt yaş kategorilerindeki takımları burada resmi maçlarını oynadı. BJK Fulya Şan Ökten Tesisleri, Beşiktaş Futbol Okulları’na da ev sahipliği yaptı.

Şan Ökten Sporcu Kamp Eğitim Merkezi için ilk adım 29 Ocak Cuma günü saat 13.00’de atılıyor. Eski tesislerin yıkımı Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Ökten ailesi üyelerinin katılımıyla gerçekleşecek.”

İSTANBUL / DHA