07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Bel ve Boyun Sağlığı İş Yaşamınızı Etkiliyor!

Bel ve Boyun Sağlığı İş Yaşamınızı Etkiliyor!

Bel ve boyun rahatsızlıkları hem masa başı çalışanlar hem de ilerleyen yaşların en çok rastlanan sorunlarından.

Acıbadem Ankara Hastanesi Omurga ve Omurilik Sağlığı, Hastalıkları ve Cerrahisi Merkezi uzmanları ANGİKAD üyelerine düzenledikleri seminerde yapılması gerekenleri anlattı.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Palaoğlu ile başlayan seminerde omurga yaşlanması ve omurilik baskısının günlük yaşam üzerine etkilerini açıklandı. Hastaların ne zaman ameliyat olması gerektiği konusunda Palaoğlu; Geçmeyen omurilik ağrıları ve fıtıklarda hiçbir yöntemin fayda etmemesi durumunda ameliyat edilmesi önerilmektedir.” dedi.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emre Acaroğlu, skolyoz hastalığı ile ilgili bilgi verdi. Vücut yapımıza göre hepimizde kamburluk olduğunu belirten Acaroğlu, bel ve boyun sağlığı bozuk insanlar üzerinden örnekler gösterdi. Skolyoz ve kamburluğun belirtilerinin omuz seviyesi, karşıya bakış olarak nitelendiren Prof. Dr. Acaroğlu, bel boşluğundan kaynaklı hepimizde olan kamburluğun bazı vücut tiplerinde kalıcı olarak gözlemlendiğinin vurguladı. Ayrıca “Fıtık oluşmasının sebebi postür yapısının bozuk olmasıdır. Romatizmal hastalıklarda ve Parkinson hastalarında bel ve boyun sağlığını zedeleyecek yönde baskı uygulanmaktadır.” dedi.

Uzman Fizyoterapist Elif Özkaleli Vardar ise bel ve boyun sağlığı rahatsız edici ölçülere ulaşan hastalara uygulanması gereken fizik tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. Hastaların ayak tabanından saç ucuna kadar değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Vardar “ Ayağımızın basış yönü bile ağrıların şiddetini artırmada önemli bir etkendir. Basış yönü ve stili ile ilgili ağrıların artmasını engellemeye yönelik yürüyüş analizleri yapılmaktadır. Yürüyüş analizleri ile kaslardaki kuvvet farkı ve kas gücündeki dengesizlik net olarak gözlenebilmektedir. Özellikle topuklu ayakkabının sık kullanılması vücutta yük taşıyan bölgelerin çabuk deforme olmasına neden olur. Masa başı çalışanların en çok karşılaştıkları rahatsızlık ise yuvarlak omuz biçimleridir” dedi. Doğru yürüme sitilleri ve bilgisayar kullanımı hakkında bilgi veren Vardar, katılımcıların sorularını yanıtladı.