07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Bebekler yüzerek büyüyor

Bebekler yüzerek büyüyor

AVRUPA başta olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'nde 27 yıldır uygulanan Aquababies/Toddlers programı, Antalya'da başladı. 2 ay ile 5 yaşındaki çocukların katılabildiği Aquababies seanslarında, minikler ebeveynleri ile birlikte yüzme eğitimi alıyor.

8 ay önce Orkun Küçükemreoğlu tarafından Antalya’da başlatılan Aquababies projesi, her geçen gün büyüyor. Hurma Mahallesi’ndeki Voyage Spa kapalı havuzunda gerçekleştirilen seanslar, bebeklerin mutluluk çığlıkları arasında yapılıyor. Bebeklerin zeka, denge, koordinasyon, algısal yetenekleri artırıcı, sosyal, zihinsel ve psikolojik gelişimlerine yardımcı olan seanslar anne, baba ve bebeğin arasındaki bağın güçlenmesine önemli ölçüde destek sağlıyor.

Aquababies/toddmers programının Avrupa’da ve ABD’de uzun yıllardır uygulandığını belirten Küçükemreoğlu, “Bebekler için her biri 5 hafta süren 5 kur programı gerçekleştiriliyor. Her kurun çalışma sistemi farklı. Çalışmalar bebeğin motor gelişimi ve tüm kaslarını kuvvetlendiren, denge ile koordinasyonunu geliştiren, ebeveyn ile bebek bağını güçlendiren çalışmalar. Öte yandan akciğer gelişimi, kalp ve dolaşım sisteminin harekete geçirmesi, sinir sisteminin rahatlaması, psikolojik ve sosyal gelişiminin desteklenmesi, bağımsızlığı ve özgüveni artırması, yeme, gaz ve uyku sorunlarını düzene sokuyor” dedi.

Kur ücretinin 480 TL olduğunu sözlerine ekleyen Küçükemreoğlu, “Aquababies’in ücret politikası tüm dünya üzerinde aynı. ABD’de ücret ne ise Türkiye’de de aynı ücret alınıyor” diye konuştu.

Bebekleri ile birlikte seanslara katılan babalara, yardımcı eğitmenler eşlik ediyor. Havuz suyu sıcaklığının bebekler için 30 dereceye sabitlenmesinin önemine dikkat çeken Küçükemreoğlu, “Bizim kurlarımız gelişigüzel havuzlarda yapılmıyor. Gerek su sıcaklığı gerekse hijyenik koşullar aquababies kriterlerine uygun olmalı” dedi.

13 aylık kızıyla birlikte kursa katılan İbrahim Aydoğdu, 2.5 aydır kursa geldiklerini kaydetti. Kızlarının doğumunun ardından Aquababies programını araştırdığını, yurt dışında olduğu için üye olamadıklarını, Antalya’da başladığını duyar duymaz kursa geldiklerini söyleyen Aydoğdu, “Kızım kimi zaman benimle, kimi zaman annesiyle geliyor. Bebeğimiz çok daha huzurlu, sakin. Burada ailecek eğleniyoruz” dedi.

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA)