02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » Batan kuru yük gemisinin mürettebatı kurtarıldı

Batan kuru yük gemisinin mürettebatı kurtarıldı

ANTALYA'nın Alanya İlçesi açıklarında çimento yüklü kuru yük gemisi su alarak battı. Gemideki 10 kişilik mürettebat, başka bir gemi tarafından kurtarıldı.

Alanya’nın yaklaşık 30 mil açığında Murat Hacıbekiroğlu-2 adlı kuru yük gemisi su alarak batmaya başladı. Gemiden yapılan yardım çağrısı üzerine yakındaki ‘Elektra’ adlı konteyner gemisi yardıma geldi. Batan gemideki 10 kişilik mürettebat konteyner gemiye alındı. Kurtarılan mürettebat Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı ekiplere teslim edildi.

MÜRETTEBAT KIYIYA ÇIKARILDI

Alanya açıklarında batan kuru yük gemisi Murat Hacıbekiroğlu-2’nin 10 mürettebatı Sahil Güvenlik ekipleri tarafından Alanya Limanı’na getirildi. Gemiden yapılan yardım çağrısı üzerine Sahil Güvenlik ekiplerinin bölgeye yönlendirdiği Electra-A adlı konteyner gemisine alınan mürettebat, daha sonra Sahil Güvenlik Botu’na bindirilerek kıyıya çıkarıldı.

Geminin birinci kaptanı Yavuz Lor, gazetecilerin sorusu üzerine geminin arka kısmındaki makine dairesinden su aldığını belirterek, “Hemen S.O.S. verdim. Mürettebat gemiyi terk etti. Gemi su aldıktan sonra yaklaşık 1 saat içinde de battı. Bu sırada bölgede bulunan başka bir Türk gemisi bizi kurtardı” dedi.

Gemide bulunan 10 kişiden herhangi bir yaralanma veya ölüm olmadığını aktaran kaptan Lor, 17 Eylül’de İskenderun’dan kalktıklarını ve İzmit’e doğru yol aldıklarını kaydetti.

Murat Hacıbekiroğlu-2’nun batma anı cep telefonuyla saniye saniye kaydedildi. Görüntülerde burun kısmına kadar batan geminin birkaç saniye sonra tamamen sulara gömüldüğü yer alıyor.

Geminin 2008 yılında İtalya’nın Chioggia Limanı’nda eksikliklerden dolayı 4 gün tutuklu kaldığı, 2 yıl önce de Ambarlı Limanı’nda 45 derece yan yattığı ve gemiden denize kimyasal yüklü konteyner düştüğü belirtildi.

Engin ANAK/ ALANYA (Antalya), (DHA) –