07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Başbakan’dan Kılıçdaroğlu’nun ‘Bylock’ iddiasına yanıt

Başbakan’dan Kılıçdaroğlu’nun ‘Bylock’ iddiasına yanıt

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun AK Parti içerisinde 'Bylock' sistemini kullananlar olduğu yönündeki iddialarına yanıt vererek, "Kılıçdaroğlu, çok önemli bir ihbarda ve iddiada bulunuyor. Kendisinden beklediğimiz böyle bir iddia varsa bunun belgelerini bize versin, biz de gereğini yapalım. Bizim görevimiz suçluları ayıklamak değil, hepsini derleyip, toparlayıp adalete teslim etmek" dedi.

“İLLERDE PROTOKOLDE DEĞİŞİKLİK MEYDANA GELDİ”
Başbakan Yıldırım, Ankara’da cuma namazının ardından, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Yapılan değişiklikle, ulusal ve resmi bayramlar ile kutlamalarda garnizon komutanlarının protokolden çıkarılması sorulan Yıldırım, “Jandarma, İçişleri Bakanlığı’na bağlandıktan sonra illerde protokolde değişiklik meydana geldi. Resmi törenlerde çelenk koyma görevi illerde valiler ve belediye başkanı, ilçelerde ise kaymakam ve belediye başkanı şeklinde olacak” ifadelerini kullandı.

“KILIÇDAROĞLU, ÇOK ÖNEMLİ BİR İHBARDA VE İDDİADA BULUNUYOR”
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, AK Parti içerisinde ‘Bylock’ sistemini kullananlar olduğu yönündeki iddiası sorulan Yıldırım, “Kılıçdaroğlu, çok önemli bir ihbarda ve iddiada bulunuyor. Kendisinden beklediğimiz böyle bir iddia varsa bunun belgelerini bize versin, biz de gereğini yapalım. Bizim görevimiz suçluları ayıklamak değil, hepsini derleyip, toparlayıp adalete teslim etmek. Eğer böyle bir şeyi biliyor da bizi bilgilendirmiyorsa o zaman görevini yapmıyor demektir. Kemal Bey’den beklenen bütün bildiklerini gelip bizle paylaşması. Biz de yanlış varsa onu düzeltelim. Biz bu konularda kendisiyle zaman zaman görüşüyoruz. Bize bazı talepleri oluyor, bazı tespitleri oluyor. Onları da araştırıyoruz, gereğini yapıyoruz. Burada da aynı yolu izleyebiliriz” diye konuştu.

‘ERKEN SEÇİM’ İDDİASINA YANIT: AKLA ZİYAN BİR İŞTİR
CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun erken seçim iddialarıyla ilgili AK Parti’ye yönelik ‘Niçin seçime gidiyorsun? İçlerindeki Bylock’çuları elemek için’ sözlerine de yanıt veren Başbakan Yıldırım, “Bu akla ziyan bir iştir. Suçluları temizlemek için erken seçim mi yapılır? Onları tutup adalete teslim etmektir doğru olan. Seçim oyuncak değil. Seçim demek, 1 yılın kaybı demek. Zırt pırt seçim, milletin işi gücü yok da bizimle mi uğraşacak? Söylenen bir lafın yakışığı olması lazım” dedi.

“SAVCILAR GEREKLİ TAKİBATI YAPIYOR”
İncirlik Üssü’nde 15 Temmuz darbe girişiminden önce bazı PYD’liler ve FETÖ mensuplarıyla NATO üyesi bazı ülkelerin temsilcilerinin toplantı yaptığı iddiası sorulan Yıldırım, “Böyle bir iddia varsa mutlaka bunlar araştırılır. Ama orada bazı toplantıların yapıldığı haberleri daha önce de basında yer aldı. Bu konuda savcılar gerekli takibatı yapıyor” diye yanıt verdi.

‘RAKKA’ AÇIKLAMASI: PYD/YPG YER ALIRSA BİZ ORADA YOKUZ
Olası Rakka operasyonunda Türkiye’nin nasıl bir tutum sergileyeceği sorulan Başbakan Yıldırım, şu ifadeleri kullandı: “Rakka meselesi bizim meselemiz değil. Rakka olayı DEAŞ’la olan mücadeledir. ABD ve diğer koalisyon güçleri Türkiye de dahil bir DEAŞ’la mücadele söz konusu. Fırat Kalkanı’nın esas amacı da budur. Amerika, DEAŞ’la mücadelede Münbiç’ten sonra ikinci odak noktası olarak Rakka’yı görüyor. Bu konuda da mücadele için bizimle görüşüyorlar. Bizim orada açık ve net bir duruşumuz var. Rakka operasyonunda DEAŞ’a karşı sizinle birlikte olabiliriz; ancak bizim için terörist grup olarak tanımladığımız PYD/YPG gibi unsurlar eğer bu operasyonun içinde yer alırsa biz orada yokuz. Bir terör örgütüyle başka bir terör örgütüne karşı mücadele hukuk devletine yakışmaz. Hele hele Türkiye’ye düşman, Türkiye’ye karşı PKK terörüyle omuz omuza onlara her türlü lojistik desteği veren terör gruplarıyla asla ve asla biz bir arada olamayız. Onun dışında başka bir formülünüz varsa buyurun beraber yapalım. O bölgede teröre bulaşmamış başka unsurlar var, bunlarla bu operasyonlar yapılabilir. Bu görüşümüzü her zaman onlara aktarıyoruz. Bundan sonra karar onların”

“GÖZALTI SÜRECİ SONA ERMEDEN ATAMA YAPMAK SÖZ KONUSU DEĞİL”
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak’ın gözaltına alınması hatırlatılarak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanıp atanmayacağının sorulması üzerine Başbakan Yıldırım, şu yanıtı verdi: “Gözaltı süreci sona ermeden bir atama yapmak söz konusu değil. Savcılık ya bırakacak ya da mahkemeye sevk edecek. O süreç tamamlandıktan sonra nasıl tamamlanırsa ona göre hareket etmek lazım. Türkiye bir hukuk devleti. Hukukun gereği neyse o yapılır. Bu geçiş süresi içerisinde valilik, tabi ki şehrin acil ihtiyaçları için oradaki memurları devreye sokabilir. Böyle bir sıkıntı yaşanmaz”

Bahar DEMİREL/ANKARA, (DHA)