07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Bakan Ünal, turizmcilere seslendi: Rahat olun

Bakan Ünal, turizmcilere seslendi: Rahat olun

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Rusya ile yaşanan krizin özellikle turizm sektörüne olan etkisinin aşılacağını belirterek, “Herhangi sıkıntı yaşansa da, aşılacağına inanıyorum. Rahat olun diyorum. Bakanlık, hükümet, sektörün zarar görmemesi için gereken bütün tedbirleri almakta, almaya devam edecek" dedi.

Mahir Ünal, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Antalya’da gerçekleşen ‘Birim Amirleri Toplantısı’na katılmak üzere sabah saatlerinde Antalya’ya geldi. Belek’te gerçekleşen toplantı öncesi bu yıl 27’ncisi düzenlenen ANFAŞ Hotel Equipment Fuarı’nı ziyaret etti.

Bakan Ünal, burada gerçekleşen basın toplantısında Hollanda’da düzenlenen Utrecht Turizm Fuarı ardından Antalya’ya geldiğini belirterek, fuarın açıldığı gün İstanbul Sultanahmet’te menfur saldırının yaşandığını hatırlattı, “Bu nedenle Hollanda’da temasların artırılması ve özellikle tarafların, sektör temsilcileri, tur operatörleri, seyahat acenteleriyle bu konuda onlarla bir takım görüşmeler gerçekleştirdik” dedi.

Turizmin sektör olarak içinde birçok şeyi barındırdığını kaydeden Bakan Ünal, “Turizm, büyük bir ekonomi. Sağlıktan kültüre, spordan tarihe kadar, diğer taraftan konaklamadan konaklamanın ekipmanlarına ve gastronomiye çok geniş bir alanı içine alıyor. Dolayısıyla da bütün bu alanların yüksek bir koordinasyonla iyi bir şekilde yönetilmesi gerekiyor” diye konuştu.

24 Kasım’da milliyeti belli olmayan bir uçağın angajman kuralları çerçevesinde düşürülmesinden sonra Rusya ile yaşanan krizin Antalya’yı doğrudan etkilediğinin altını çizen Ünal, “Antalya turizmin başkenti. Dolayısıyla biz 24 Kasım’dan itibaren Antalya’nın bu konuda etkilenmemesi, herhangi bir şekilde sektörün zarar görmemesi için Antalya’ya geldik, sektör temsilcileriyle biraraya geldik” dedi.

FUARLARDA YOĞUN ÇALIŞMA

Bu buluşmada neler yapılması gerektiğinin, telafi edici, kısa vade tedbirlerinin konuşulduğunu kaydeden Ünal, bu görüşmelerin sonucunda Rusya ve Bağımsız Devletler Topluğu ülkeleri için geçerli olan 6 bin dolar olan uçak yakıt desteğinin tüm dünyadan Türkiye’nin turizm merkezlerine kalkan uçaklar için geçerli hale geldiğini aktardı.

Ardından Bankalar Birliği’nin yine Antalya’da turizm sektörüyle biraraya geldiğini hatırlatan Bakan Ünal, bu toplantının da sektöre moral olarak katkısının önemli olduğunu altını çizdi.

Rusya ile yaşanan krizin Antalya’ya olası etkilerini en aza indirmek için bu çalışmaların yanı sıra Utrecht Fuarı’nın ardından Salı günü Frankfurt Fuarı’na ardından Madrid, İngiltere ve İsveç’le fuarların devam edeceğini aktaran Ünal, “Türkiye’nin güvenlikli ülke olmasına ilişkin bir kara propaganda yürütülüyor. Bazı ülkelerde doğrudan bazı ülkelerde altan alta. Bunu telafi etmek bir şekilde bertaraf etmek için de yoğun bir çalışma yürütüyoruz” diye konuştu.

Emre BAYLAN/ ANTALYA, (DHA)