07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Bahçeli, CHP’yi işaret etti

Bahçeli, CHP’yi işaret etti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın Anayasa çalışmalarına yeniden başlanması için siyasi parti liderlerine ikinci kez gönderdiği mektuba yanıt verdi.

Bahçeli, Meclis Başkanı Kahraman’a yazdığı mektupta CHP’nin ikna edilmesi gerektiğini belirterek “MHP olarak Anayasanın azami mutabakat çerçevesinde çıkarılmasını teminen CHP nezdinde girişimlerinizin sonuç vermesini ve ikna edilmesini Anayasa konusunda toplumsal mutabakatın temini için gerekli gördüğümüzü ifade etmek isterim” dedi.

“CHP’NİN İKNA EDİLMESİNİ TOPLUMSAL MUTABAKATIN TEMİNİ İÇİN GEREKLİ GÖRDÜĞÜMÜZÜ İFADE ETMEK İSTERİM”
Meclis Başkanı İsmail Kahraman, 3’üncü toplantısında yapılan Anayasa Mutabakat Komisyonu’nun Anayasa çalışmalarına yeniden başlaması için dün siyasi parti liderlerine mektup göndermişti. MHP Genel Başkanı Bahçeli, Kahraman’ın mektubuna karşılık yazdığı mektupla yanıt verdi. Bahçeli, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a yazdığı mektupta şu ifadeleri kullandı:
“MHP Mevcut anayasanın toplumsal ihtiyaç ve beklentilerini karşılayarak azami mutabakatla değiştirilmesi hususunda gerek 24’üncü dönemde gerekse bu dönemde aziz milletine taahhütleri çerçevesinde tavrını ortaya koymuş ve bu uzlaşmayı temin edecek girişim ve tutum sergilemiştir. Zatialiniz daha önceki dönemde Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından akamete uğratılmış Anayasa Uzlaşma Komisyonunun yeniden teşekkülü amacıyla başlattığınız girişime öncelikle MHP olumlu cevap vermiş ve komisyon üyelerini 12 Ocak 2016 tarih ve 706 sayılı yazılarıyla Meclis Başkanlığına bildirmiş. Bu yazıda Milliyetçi Hareket Partisinin Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarında benimseyeceği tutumun parametreleri paylaşılmıştı.
Maalesef yeni dönemde kurulan komisyon henüz çalışma usul ve esaslarının belirlenmesi safhasında MHP dışında meydana gelen tartışma ve tutumdan dolayı girilememiş olması beklentilerimizi karşılamamıştır. MHP olarak tam bir mutabakat zemini oluşmadan anayasa hazırlığının sonuç vermeyeceğini, verse bile kapsayıcı olmayacağını düşünüyoruz. MHP olarak anayasanın azami mutabakat çerçevesinde çıkarılmasını teminen CHP nezdinde girişimlerinizin sonuç vermesini ve ikna edilmesini Anayasa konusunda toplumsal mutabakatın temini için gerekli gördüğümüzü ifade etmek isterim. Bu konudaki fikir ve tutumumuzu 23 Şubat 2016 tarihindeki grup toplantısında belirtmiştim. Bu mülahazalarla MHP’nin 4 partinin oluşturacağı anayasa uzlaşma komisyonunda anayasa çalışmalarının sonuçlandırılması için olumlu çabalarını ve katkılarını sürdürmeye kararlı olduğunu ifade eder eder saygılar sunarım”

Nursima KESKİN / ANKARA, (DHA)