07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Ateşin düştüğü yerden ses verdiler

Ateşin düştüğü yerden ses verdiler

Karşıyaka Belediyesi, Türkiye'nin yakın tarihinde, faili meçhul cinayetlere kurban giden aydın isimlerin yakınlarıyla birlikte panel düzenledi. Yaklaşık bin 500 kişi gözyaşları ile izledi.

Karşıyaka Belediyesi tarafından, Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında düzenlenen panel Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşti. Eski Kültür Bakanı, CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Işık Kansu, Madımak katliamında yitirilen Şair Dr. Behçet Aysan’ın kızı, Yazar ve Dramaturg Eren Aysan ile 2002’de öldürülen Dr. Necip Hablemitoğlu’nun eşi Şengül Hablemitoğlu konuşmacı olarak katıldı. Türkiye’deki demokrasi ve adalet mücadelesi ile bu yolda karşılaşılan zorluklar masaya yatırıldı.

Paneli binin üzerinde Karşıyakalı takip etti. Dinleyici sıralarında İlhan Erdost’un kızı Alaz Erdost, Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, Nesimi Çimen’in oğlu Mazlum Çimen, Onat Kutlar’ın eşi Filiz Kutlar, Metin Göktepe’nin ablası Meryem Göktepe, Avukat Yusuf Ekinci’nin oğlu Sertaç Ekinci ve Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan da yeraldı.

Açılışta konuşah Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Bu gün, kelimenin tam anlamıyla ‘ateşin düştüğü yerden’ ses veriyoruz. Katiller yalnızca insanlarımızı ecelsiz öldürmediler. Onlar, bu ülkenin bilimine, eğitimine, sanatına, basınına, insan haklarına, düşünce ve ifade özgürlüğüne, çocuk neşesine, gençlik enerjisine kast ettiler. Aydınlanma, çağdaşlık, özgürlük, bilim, sanat, insan hakları bayrağını yere düşürmeyeceğiz” dedi.

CHP PM üyesi, Mersin Milletvekili Fikri Sağlar “Türkiye’de demokrasinin ve laikliğin temel direkleri yok edildi. Hukuk düzeni çökertildi. Bu ülkede 17 bin 547 faili meçhul cinayet var. Bunlara 248 daha eklendi. Bu failleri bulmamakta kararlı olan bir devlet yapımız var. Biz korkmuyoruz, hesap soracağız. Çünkü bu ülkenin geleceği bizim elimizde” dedi.

Panelistlerden Eren Aysan “Acı dolu yıllar geçirdik ve acılar içinde genişleyen büyük bir aile olduk. Siyasi cinayetlerde yitirilen değerlerin ailelerini bir araya getirmek çok önemli. Başkan Akpınar ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Şengül Hablemitoğlu “Hablemitoğlu cinayeti, henüz bir davaya bile dönüşmedi. Bu durum bizi çok üzüyor. Çünkü ne yazık ki o insanlar kolay yetişmiyor. Türkiye, düşünce özgürlüğü sicili bozuk bir ülke. Bunu düzeltmek zorundayız. Gerçek anlamda; adalet, demokrasi, eşitlik, hukuk düzeni, sosyal devlet yapısı ve saygı istiyoruz. Bunun için çalışıyoruz” dedi. Gazeteci Işık Kansu da Türkiye’nin yakın tarihindeki siyasi cinayetlerin perde arkasını ve uzun yıllar sürdürülen adalet ve demokrasi mücadelesini anlattı. Kansu’nun konuşması sık sık alkışlarla kesildi.

İZMİR, (DHA)