07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Akbank’ın “Tasarruf Seferberliği” beşinci yılında

Akbank’ın “Tasarruf Seferberliği” beşinci yılında

Akbank, 2012’de başlattığı Tasarruf Seferberliği ile her geçen yıl daha çok çocuğa ulaşırken, onlara gelecek hazırlama telaşındaki aileleri için de yeni çözümler üretmeye devam ediyor.

Akbank, Türkiye’nin büyümesinde temel unsur olarak görülen tasarrufların artırılmasına dönük çalışmalara beş yıldır sürdürdüğü “Tasarruf Seferberliği” ile aktif destek veriyor. Bu kapsamda tasarrufu teşvik edecek avantajlı ürün ve hizmetler geliştiren Akbank, aynı zamanda okullarda binlerce çocuğa ulaşarak, ülke çapında tasarruf bilincinin gelişmesine öncülük ediyor.

“Tasarruf Seferberliği” ile ilgili Akbank Bireysel Bankacılık’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Arif İsfendiyaroğlu, “Akbank olarak önceliğimiz her zaman, ülke ekonomisinin istikrarlı ve yüksek oranlı büyümesini desteklemek oldu.Tüm çalışmalarımızı uzun vadeli hedeflerle değer yaratmak ve sürdürülebilir büyümeye katkı sağlamak amacıyla yürütüyoruz” dedi ve ekledi: “Öncelikle, bankacılık sektörünün kamuoyunda tasarruf algısını kazandıracak, yaygınlaştıracak çalışmaları üstlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Kurumsal sosyal sorumluluk projelerimiz arasında da farklı bir yeri olan, 2012 yılında başlattığımız Tasarruf Seferberliği kapsamında, bir yandan tasarrufu teşvik edecek avantajlı ürün ve hizmetler sunup geliştirirken, bir yandan da “tasarruf bilinci”ni geliştirmek için çalışıyoruz. Bu projelerimiz arasında, 2012 yılında başlattığımız ‘Akbank Ekonominin Kahramanı Çocuklar’ gönüllülük projemizin boyutlarını genişleterek sürdürüyoruz. Beşinci yılındaki projemizle, kalıcı alışkanlıkların kazanıldığı yaşlarda çocuklara ulaşarak, onların bilinçli tüketici olmalarına katkıda bulunmayı, tasarruf konusunda bir bilinç ve farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz.”

“Ekonominin Kahramanı Çocuklar Projesi ve Akbank Çocuk Tiyatrosu ile 2015-2016 dönemi sonu itibarıyla 20 farklı ilde yaklaşık 70 bin öğrenciye ulaşıldı

2014-2015 eğitim-öğretim yılında Akbank Çocuk Tiyatrosu da tasarruf mesajları veren yeni bir oyun ile sahnelerini açtı. Rachell Barnett’ın yazdığı “Aile Ağacı” isimli oyun Trabzon, Ordu, Samsun, Amasya, Ankara ve Kayseri olmak üzere 6 ili kapsayan Anadolu Turnesi’nde ve daha sonra katıldığı Gaziantep Çocuk Festivalleri’nde ilkokul öğrencilerine “Tasarruf ve aile değerleri” konusunda mesajlar verdi.

Etkinlikler ve tiyatro ile 2015-2016 dönemi sonu itibarıyla 20 farklı ilde yaklaşık 70 bin öğrenciye ulaşıldı. Akbank, tasarruf yolculuğunda kendilerine yakın bir arkadaş olması dileğiyle, hem okullardaki etkinlikler, hem de tiyatro sonrası çocuklara birer “Kumbirik” hediye ediyor. “Akbank Ekonominin Kahramanı Çocuklar Projesi” 2016 yılında, Özel Sektör Gönüllüleri Derneği’nin düzenlediği “Gönülden Ödüller” ödül programında, “En İyi Gönüllülük Projesi” ödülüne layık görüldü.

Akbank birikim hesaplarıyla küçük tasarruf sahipleri de düzenli birikim yapabiliyor.

Akbank yatırımcıların vazgeçilmezlerinden olan klasik vadeli mevduat hesaplarının yanı sıra, küçük tutarlarla tasarruf yapılmasını sağlayan birikim hesaplarıyla, ister mevduat, ister yatırım fonu ve altın gibi birçok farklı aracıyla yatırımcılara birikim imkanı sunuyor.

Akbank’ın Birikimli Hesaplar yelpazesine 2016 yılında “Devlet Katkılı Çeyiz Hesabı” da katıldı. Akbank’ın 24 yaşın altındaki tüm müşterileri ve müşterilerinin, veli/vasi ilişkisinde olduğu çocuklarına sunulan “Çeyiz Hesap” evlilik masraflarına önceden hazırlanarak evlilik döneminde rahat etmeleri için birikim yapmayı sağlıyor.

Akbank Mevduat Birikim Hesabı küçük tutarlarla tasarrufa başlanmasına da olanak sağlıyor

Akbank’ın tasarruf odaklı bir başka ürünü Akbank Mevduat Birikim Hesabı 5 yıl vadeli olarak açılıyor ve aylık düzenli ödemelerle tasarruf yapılmasını sağlarken para biriktirme disiplininin geliştirilmesinde de yardımcı oluyor. Müşteriler belirledikleri tutarı her ay düzenli olarak birikim hesaplarına aktararak her yılın sonunda faiz kazancı elde ediyorlar. Aylık minimum 100TL / 50USD / 50EUR ile birikim yapılabildiğinden, küçük tutarlarla tasarrufa başlanmasına da olanak sağlıyor. Uzun vadeli yapısı sayesinde de mevduata uygulanan stopaj oranının daha düşük olmasının avantajından yararlanıyorlar.

Yatırımcılar için Esnek Birikim Hesabı’ndaki fon sepetleri cazip bir seçenek oluşturuyor

“Akbank Esnek Birikim Hesabı”nda ise yatırımcılar döviz, altın, yatırım fonları arasından tercih ettikleri tasarruf aracı ile kendi belirledikleri tutarlarda yine aylık olarak düzenli birikim yapabiliyorlar. Farklı enstrümanlarla farklı risk gruplarına göre yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için Esnek Birikim Hesabı’ndaki fon sepetleri cazip bir seçenek oluşturuyor. Ak Portföy tarafından Korumacı, Dengeli, Atak olarak risk çeşitlendirmesi yapılan 3 yatırım fonu sepetinde minimum 100 TL ile birikim yapmak mümkün olabiliyor.

Akbank, tarihin en eski yatırım aracı olarak bilinen “altın” yatırımları konusunda da yatırımcılara uygun çözüm ve hizmetler sunuyor. Birikimlerini altında değerlendirmek isteyen yatırımcılar için “Akbank Altın Mevduat Hesabı” ürün yelpazesinde yer alıyor.

İstanbul DHA