02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » ADD’den Atatürk heykelinin kaldırılması kararına tepki

ADD’den Atatürk heykelinin kaldırılması kararına tepki

ATATÜRK’ün Rize’ye gelişinin 92’nci yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Tören sonrası açıklama yapan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Rize Şube Başkanı Ömer Toprak, Rize Belediyesi’nin meydan projesi kapsamında Atatürk heykelini alandan kaldırmasına yönelik kararına tepki gösterdi.

15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Belediye Başkan vekili Coşkun Yeğen, İl Garnizon Komutanı Albay Semih Coşkun ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başlayan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile sürdü. Etkinlik, günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından sona erdi.

ADD ÇELENK BIRAKTI, ANITIN KALDIRILMASI KARARINA TEPKİ GÖSTERDİ

Töreni izleyen ADD Rize Şubesi’ne üye yaklaşık 20 kişilik grup tören sonunda Atatürk anıtına çelenk bıraktı. Açıklama yapan ADD Rize Şube Başkanı Ömer Toprak, Rize Belediyesi’nin 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı düzenleme projesi kapsamında Atatürk heykelini kaldırması yönündeki kararını eleştirdi ve şunları söyledi:

“Türkiye’de hiç kimse milletimizin değerlerine ve tarihsel merakımıza saygısızlık yapamaz. Rize Belediyesi, Atatürk’ün Rize’ye gelişine göndermede bulunurcasına geçtiğimiz günlerde Atatürk anıtını kaldırma projesini televizyonların canlı yayınında imzaladı. Bu tavrı kınıyoruz. Bu tavra karşı mücadelemiz sürecektir. Bu artık sadece Rize’nin değil bütün Türkiye’nin meselesi haline gelmiştir. Belediye Başkanı, Atatürk ve Cumhuriyet sayesinde seçilmiştir. O makam, Atatürk’le ve Cumhuriyetin değerleri ile uğraşmak için kullanılamaz. Ya milletin değerleri ile barışık olacaksınız, ya da o makamı terk edeceksiniz. Rize Belediye Başkanı o makamı terk edene ve Atatürk’ü Cumhuriyet Meydanı’ndan kaldıracak projeden vazgeçene kadar mücadelemiz devam edecektir. Halkımızı Cumhuriyetin kurucu değerleri etrafından birleşmeye, Atatürk’ün aziz hatırasına sahip çıkmaya davet ediyoruz.” Grup daha sonra alandan ayrıldı.

Muhammet KAÇAR / RİZE (DHA)