07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nde Kadın Çalışanlar Kendileri için Üretecekler…

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nde Kadın Çalışanlar Kendileri için Üretecekler…

Türkiye’de iç giyim denince akla gelen ilk markalardan Yeni İnci, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlarını bir günlüğüne de olsa kendi kendinin patronu yapıyor. Yeni İnci kadın çalışanları 8 Mart günü tüm ürettiklerinin bedellerini kendileri alacak.

Tam 52 yıldır kadınlar için üreten, onları dinleyerek ihtiyaçlarına göre ürünler sunan Yeni İnci, kadın çalışanlarını verdiği değeri de her fırsatta gösteriyor. İstihdamının yüzde 70’i kadın çalışanlardan oluşan Yeni İnci, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde ürettiklerinin bedellerini kendilerine hediye ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine dayanarak tekstil sektöründe çalışanlarının yarısının kadın olduğunu vurgulayan Yeni İnci Yönetim Kurulu Başkanı Furkan Atakan; “Meme kanseri olan, kilolu olduğu için rahat iç çamaşırı bulamayan, aşırı terleyen, çok üşüyen, hamile ya da lohusalar da dahil 52 yıldır kadınların rahatı için çalışıyoruz. Onların iç giyimdeki her türlü ihtiyacını yoğun Ar-Ge çalışmalarımızla tespit ettik ve etmeye devam ediyoruz. Kadınlar için üretirken istihdamımızın yüzde 70’ini oluşturan kadın çalışanlarımızı da unutmuyoruz. Bünyemizde çalışan kadınların çalışma şartlarından aldıkları ücrete, aile içi sorunlarından kariyer planlarına kadar sıkı en iyisini yapmaya gayret ediyoruz. Bu yıl ise 8 Mart tarihini onlar için daha anlamlı kılmaya karar verdik. Bir gün de olsa kendi işlerinin patronu olacak ve o gün boyunca kendi emekleriyle ürettikleri her ürünün bedelini kendileri alacaklar” dedi.
Sektörün Kadınlar Açısından Önemi Büyük…
İstihdam açısından bakıldığında ülkemizin en önemli sektörlerinden biri olan tekstil, çalışanların cinsiyeti bakımından da kadınlara eşitlik tanıyor. TÜİK verilerine göre bir çok sektörde kadın çalışanların sayısı yüzde 15’e varırken, tekstil sektöründe yüzde 50’yi buluyor. Bu durum ise aile içinde kadınların söz sahibi olmasından sosyal açıdan gelişimine kadar bir çok faydayı beraberinde getiriyor.