02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » 32 milyar dolarlık dev anlaşma Türkiye’de imzalanmış

32 milyar dolarlık dev anlaşma Türkiye’de imzalanmış

JAPONYA merkezli Softbank firması, İngiltere'nin önemli teknoloji şirketlerinden olan ARM'yi Muğla'nın Marmaris İlçesi'ndeki bir restoranda yaptıkları anlaşmayla 32 milyar dolara satın aldı.

İngiliz teknoloji devi ARM şirketi CEO’su Alok Sama ve Japon şirketi Softbank’ın patronu Masayoshi Son, yaklaşık bir ay önce, Marmaris Netsel Marina da bulunan bir restoranda yaptıkları 6 saat süren toplantı sonucunda teknoloji dünyasının en büyük anlaşmalarından birine imza attı. 17 milyar dolarlık kişisel servetiyle Japonya’nın en zengin ikinci işadamı olan Masayoshi Son, tatilini geçirmek için Temmuz ayında Marmaris’e geldi. Marmaris’te 5 yıldızlı bir otelin kral dairesinde konaklayan Japon işadamı, İngiliz teknoloji firması ARM’yi almak için görüşmelere başladı. Görüşmelerin ardında yaşanan gelişmeler sonucunda ARM firmasının sahibi Alok Sama da önce Dalaman’a, oradan da Marmaris’e geldi. İkili Netsel Marina’da bulunan lüks bir restoranın teras katını kapattı. Yaklaşık 6 saat süren yemekli toplantının ardından satış konusunda anlaşıldı. Japon şirketin CEO’su Masayoshi Son, 32 milyar dolarlık dev satışın ardından ilk kez bir restoranda anlaşma imzaladığını açıkladı.

‘YETERLİ TANITIM YOK’

Restoran işletmecisi Selin Oral, tarihi anlaşmaya ev sahipliği yapmanın gurur verici olduğunu söyleyerek, “Marmaris her şeyi ile bir dünya markası. Ancak yeterli tanıtım yapılamıyor. Bu gibi büyük organizasyonların bölgenin tanıtımına çok büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

Doğuş Esat BERME/MARMARİS (Muğla), (DHA) –