07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “2019 seçimlerine iyi hazırlanın, seçimi kazanın, Saray’da siz oturun”

“2019 seçimlerine iyi hazırlanın, seçimi kazanın, Saray’da siz oturun”

Başbakan Ahmet Davutoğlu TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yapılan eleştirilerle ilgili olarak, “Külliyeyi tartışmaktansa 2019 seçimlerine niye hazırlanmıyorsunuz? 2019 seçimlerine iyi hazırlanın meydana çıkın, kazanın seçimi, orada siz oturun bu kadar basit” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2016 yılı bütçe çalışmalarında hükümet adına açıklama yaptı. Ahmet Davutoğlu CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel kurulda yaptığı konuşmada hükümete ‘bunlar, bunlar, bunlar’ diye hitap ettiğini bunu kendisine yakıştıramadığını söyleyerek, “Bunlar dediğin Türkiye Cumhuriyeti hükümeti. Ben kendisine bu konuşmam esnasında sadece ana muhalefet partisi lideri diye hitap edeceğim. Ümit ederim ki bu ders olur. Sayın Kılıçdaroğlu Türkiye’yi kimin yöneteceğine millet karar verir. Millet size baktı bize baktı. Diğer partilere baktı bize baktı. Bu ülkeyi idare etse etse AK Parti eder dedi” diye konuştu.

“SİZ KURULTAY OYUNLARI OYNAMAYA DEVAM EDİN, BİZ ÜLKEYİ YÖNETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
Davutoğlu CHP Grup Başkanvekilinin “AK Parti’nin lideri kim?” diye sorduğunu hatırlatarak şunları söyledi:
“AK Parti siyasetinin 13 yıllık başarı hikayesinin efsanevi kurucu lideri Recep Tayyip Erdoğan. 13 yıllık genel başkanlık görevinden sonra, kurucu liderlikten sonra, parti liderliğini kendisinde ilk olağanüstü kongremizde, bizde öyle sık sık kongre olmaz, kongremizde onurla delegelerimizin tamamının oyunu alarak partimizin yeni lideri olarak seçildim. Ben partimin bütün delegelerinin oyları ile efsanevi bir liderden liderliği devraldım. Benim liderliğe gelişimde kaset oyunları olmadı, olmaz. Ben onurla bir görev aldım, onurla yapıyorum, günü geldiğinde başka bir kardeşime onurla devredeceğim. Bizde az kongre yapılır, vakti geldiğinde yapılır. Hani Türkiye’yi biz yönetemiyoruz ya, iddiaya göre, 3 aylık verdiğimiz sözlerin iki ayında vaatlerimizin yüzde 82’sini, reformlarımızın yüzde 50’sini yaptık. 2 aydır CHP neyi tartışıyor? Acaba bu Meclisin ilk başkanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün resmi bir odadan indi mi, inmedi mi? bunu tartışıyor. Siz kurultay oyunları oynamaya devam edin, biz ülkeyi yönetmeye devam edeceğiz”

“2019 SEÇİMLERİNE İYİ HAZIRLANIN, SEÇİMİ KAZANIN, SİZ OTURUN”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 52 oy alarak cumhurbaşkanı seçildiğini vurgulayan Ahmet Davutoğlu şöyle konuştu:
“Şunu da bu meclisin nezaketine yakıştıramıyorum. Cumhurbaşkanımız yüzde 52 oyla milletten destek alarak gelmiş. Bu külliye milletin malıdır. Biz hiçbir yere babamızdan mirasla gelmedik. Biz milletten güven ala ala yolları kat ettik. Bir gün cumhurbaşkanımızdan kendisinden sonraki cumhurbaşkanına onurla devredecek orayı. Külliyeyi tartışmaktansa 2019 seçimlerine niye hazırlanmıyorsunuz? 2019 seçimlerine iyi hazırlanın meydana çıkın kazanın seçimi orada siz oturun bu kadar basit. Şunu öğrenmeniz lazım siyaset cesaret işidir. Meydana çıkmaktan 2014’te korktuysanız vebali niye cumhurbaşkanımızda ararsınız.”

Nursima KESKİN / ANKARA, (DHA)