02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » 2 DBP’li tutuklandı

2 DBP’li tutuklandı

İçişleri Bakanlığı kararıyla Hakkari Belediyesi'ne kayyum atanmasını protesto etmek için 4 gün önce DBP il binasında yapılan açlık grevine katılan ve polisin yaptığı operasyonla gözaltına aldıktan sonra adliyeye çıkarılan aralarında Belediye Eş Başkanı Fatma Yıldız ve Şaban Alkan'ın da bulunduğu 9 DBP'liden 2'si örgüt üyeliğinden tutuklandı.

Hakkari Belediye Eş Başkanları Fatma Yıldız, Şaban Alkan, HDP Merkez ilçe Başkanı Emine Armut, DBP PM üyeleri Emrullah Bingöl, Metin Kutaz, DBP yönetici Selim Berg ve Meya-Der Yönetici Selim Kaya yurt dışı yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

HDP’Lİ AKDOĞAN: HALKIN SEÇTİĞİ İRADEYE BİR DARBE YAPILDI

Adliye önünde HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Hepinizin bildiği gibi 11 Eylül tarihi itibariyle 28 belediyeye kayyum ataması yapıldı. Halkın seçtiği iradeye bir darbe yapıldı. Bu darbe sürecinde insanların sokağa çıkması yasaklandı. Buna ilişkin biz kendi irademizle halkın verdiği oy namussa bu namusa ilişkin biz kimseye zarar vermeden, kimseyi de çağırmadan sadece burada bedenimizi açlığa yatırıyoruz. Buna ilişkin 4 gündür arkadaşlarımız gözaltında ve bugün arkadaşlarımızın 9’u mahkemeye çıkartıldı. 7’si serbest bırakıldı. Halkın oy verdiği hangi belediye olursa olsun doğrudan kayyum atanması büyük bir haksızlıktır.”

Behçet DALMAZ/HAKKARİ, (DHA)-