07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » 2.5 yıl önce kaybolan yaşlı kadın sır oldu

2.5 yıl önce kaybolan yaşlı kadın sır oldu

ORDU'nun Aybastı İlçesi'nde 2.5 yıl önce köyde evinin yanından kaybolan Alzheimer hastası 85 yaşındaki Havva Çetinkaya, aramalara rağmen henüz bulunamadı.

Annesini aramaya devam eden oğlu, 50 yaşındaki Kadir Çetinkaya, “Aramadık yer, çalmadık kapı bırakmadık. Annemin bulunması için devletten yardım bekliyorum” dedi.

Ordu’nun Aybastı İlçesi Zaferi Milli Mahallesi’nde oturan alzheimer hastası, 3 çocuk annesi Havva Çetinkaya, 2.5 yıl önce evinin önünden kayboldu. İl Jardarma Komutanlığı’na bağlı ekipler, jandarma komandolar, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), Giresun Jandarma Bölge Komutanlığı’na bağlı Jandarma Özel Harekat Timleri ile çok sayıda kişi, iz takip köpekleriyle Havva Çetinkaya’yı bulabilmek için köyde aramadık yer bırakmadı. Aylarca süren aramalarda 5 kilometrelik alanda Çetinkaya’nın izine rastlanamayınca aramalar sonlandırıldı.

Havva Çetinkaya’nın oğlu Kadir Çetinkaya, annesini ölü ya da sağ bulabilmek için hala aramaya devam ettiğini, fakat gün geçtikçe umudunu yitirdiğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık başta olmak üzere devletin her kademesine dilekçe göndererek yardım talebinde bulunduğunu da vurgulayan Kadir Çetinkaya, şöyle dedi:

“Annem köyde evin yanında kayboldu, tüm aramamıza rağmen izine rastlayamadık. Köyü karış karış aradık, bir türlü bulamadık. Devletten yardım istedik, jandarma da günlerce arama yaptı ama yine izi yok. Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık’tan dilekçeyle yardım istedim. Devletimizden hala yardım bekliyorum. Kolunda annemin bir dal bileziği vardı. Aklıma başka şeyler geliyor. Köyümüz yakınlarında uçurum da yok, mutlaka bu işte başka bir iş var. Aile olarak psikolojimiz bozuldu ne yapacağımız bilmiyoruz. Hala kendi imkanımızla arıyoruz ama umudumuz iyice tükendi.”

Annesinin kaçırılmış ya da cinayete kurban gitmiş olabileceğini öne süren Kadir Çetinkaya, bu konuda bilgisi olanların insanlık namına jandarma veya polise ihbarda bulunmasını istedi.

Nedim KOVAN/AYBASTI (Ordu), (DHA) –