02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » 162 yıllık bayram eğlencesi

162 yıllık bayram eğlencesi

RİZE'nin Ardeşen İlçesi'nde, 6 kişinin kol kuvvetiyle döndürdüğü tahtadan dönme dolap geleneği bayram eğlencesi olarak 162 yıldır yaşatılıyor.

Akdere Köyü meydanında her yıl Kurban Bayramı’nın ikinci günü kurulan tahta dönme dolap geleneği bu yılda sürdü. 6 kişi tarafından elle döndürülebilen dönme dolaba aynı anda 4 kişi binebiliyor. Her bayramda, köy meydanında toplanan gencinden yaşlısına yüzlerce kişi hem bayramlaşıyor, hem de horon tepip, dönme dolaba biniyor. Hızlı çevrilen dönme dolaba binen ancak korkan bazıları ise inmek için görevlilere bahşiş teklif ediyor. Dönme dolaba binmek isteyenlerin verdiği bahşişler, köyde okuyan öğrencilerin ihtiyaçları için harcanıyor.

MOTOR YOK, ELLE DÖNÜYOR

Ahşap dönme dolabı 3 günde kuran Sebahattin Karaca, “Dönme dolabı yaparken 4.5 kilogram çivi kullandım. Ortada sadece bir demir aksam var. Bunun dışında her hangi bir demir malzeme yok ve hepsi ahşap. Elle çeviriyoruz. Yani motor yok” dedi.

Akdere Köyü Muhtarı Osman Salihoğlu da, tahta dönme dolap geleneğinin il ve yurt dışından gelenlerin de katılımı ile 162 yıldır yaşatıldığını dile getirdi.

Dönme dolap şenliği horonlar eşliğinde bayram süresince devam edecek.

Muhammet KAÇAR / ARDEŞEN(Rize), (DHA)