24 Haziran 2018 Pazar
Ana sayfa » Kamuoyunu İlgilendirmeyen Saray Danışmanları
Kamuoyunu İlgilendirmeyen Saray Danışmanları

Kamuoyunu İlgilendirmeyen Saray Danışmanları

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın danışmalarının kaç kişi oldukları ve ne kadar maaş aldıkları devlet sırrı oldu… Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanlığı, Erdoğan’ın kaç danışmanı olduğu ve bunların ne kadar ücret aldığına ilişkin bilgi edinme talebini reddetti.Gerekçe; “kamouyunu ilgilendiriyor.

Saray’da kaç danışman var, ne kadar maaş alıyor bilinmiyor

Son dönemde tartışmalı açıklamalarıyla gündeme gelen Erdoğan’ın danışmanlarının maaşları da ‘sır’ kapsamına girdi. Erdoğan, Saray’a çıktıktan sonra danışman kadrosunu da arttırmış, hemen hemen her alanda kendisine danışman tutmuştu. Bu sayı, daha önce basında 23 olarak yer almıştı. Ancak kesin rakam ve ücretler açıklanmamıştı.

Kamuoyunu İlgilendirmeyen Saray Danışmanları

Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ, Cumhurbaşkanlığı’na bilgi edinme hakkı kapsamında Erdoğan’ın kaç danışmanı olduğunu, bunların toplamda kaç TL ücret aldığını sordu. Talebe yanıt veren Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanlığı, 4982 sayılı Kanunun 25. maddesinde yer verilen, “Kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkındaki bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır” hükmü gereğince talebin söz konusu kanun kapsamına girmediğini öne sürdü.