21 Haziran 2018 Perşembe
Ana sayfa » İşte Trump’ın Türkiye’ye Bakışı
İşte Trump’ın Türkiye’ye Bakışı

İşte Trump’ın Türkiye’ye Bakışı

ABD’nin 45. başkanı Cumhuriyetçi aday Donald Trump oldu… Peki Trump seçim sürecinde Türkiye için ne söylemişti?

İşte Trump’ın seçim kampanyasında Türkiye politikasına ilişkin vaatleri;

“Bence başkalarına nutuk atma hakkımız yok”

Cumhuriyetçi aday Trump, Temmuz ayında New York Times’a verdiği röportajda, başkan seçilmesi halinde Türkiye gibi müttefik ülkelerde yapıldığı öne sürülen insan hakları ihlallerine müdahale edip etmeyeceğine dair bir soruyu yanıtlarken, ilginç ifadeler kullandı.

ABD’nin başka ülkelere baskı yapmadan önce “kendi bozukluklarını düzeltmesi” gerektiğini ifade eden Trump, “Bence başkalarına nutuk atma hakkımız yok. Ülkemizde olup bitenlere bir baksanıza! Birileri polis memurlarını soğukkanlılıkla vururken, nasıl başkalarına ders verebiliriz ki?” diye konuştu.

“Erdoğan’ı takdir ediyorum”

Trump, 15 Temmuz darbe girişiminden kısa süre sonra verdiği bu röportajda, Tayyip Erdoğan’a da övgüde bulundu ve “Yaşananları tersine çevirebildiği için onu çok takdir ediyorum… Bazıları (darbe girişiminin) tertip olduğunu söylüyor ama ben öyle olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Trump, Erdoğan’ın, darbe girişimini siyasi rakiplerini “tasfiye etmek için kullanıp kullanmadığına” dair görüşleri sorulduğunda ise, “Dünya ABD’nin ne kadar kötü durumda olduğunu görüyor ve biz buna rağmen sivil özgürlükler hakkında konuşuyoruz. Ama ben çok iyi bir elçi olduğumuzu düşünmüyorum” diye yanıt verdi.

“Halk sokaklara çıktı. Ama askerler halkın üzerinden geçmedi”

Trump, Türkiye’deki darbe girişimi hakkında bir başka soruyu yanıtlarken ise şöyle dedi:

“Halk sokaklara çıktı. Ama askerler halkın üzerinden geçmedi. Bu Tiananmen Meydanı’nda olandan farklıydı. İnsanlar (Askerler), ‘İnsanların üzerinden geçmeyeceğim’ dedi. İnsanlar evlerinden çıktı. Ordunun yaptığı şeyden yana değillerdi.”