26 Nisan 2018 Perşembe
Ana sayfa » “Binali Yıldırım Eli Boş Döndü”
“Binali Yıldırım Eli Boş Döndü”

“Binali Yıldırım Eli Boş Döndü”

Rus basını, Başbakan Binali Yıldırım’ın Rusya ziyaretinin perde arkası ’ın Rusya ziyaretinde, Türkiye’ye yönelik yaptırımların kaldırılması konusunda herhangi bir anlaşmaya varılmadığına dikkat çekti. Forbes.ru, “Yaptırımları kaldırmadılar: Türkiye Başbakanı Rusya’dan ne ile dönüyor?” başlıklı haberinde, “Türk basını, Yıldırım’ın Moskova ziyaretinin, Türk domatesiyle ilgili yasağın tamamen kaldırılmasını sağlayacağını umuyordu. Rusya Tarım Bakanlığı, bu tahminin gerçekleşmesini engelledi” denildi.
Rusya Tarım Bakanlığı, hükümetten, Türkiye’den bazı ürünlerde ithalat yasağının 2-3 yıl daha sürdürülmesini talep etmişti.

Türkrus.com sitesinin haberine göre; Yıldırım’ın Moskova ziyaretinde konunun gündeme geldiğini belirten Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, “Bu konuda karar birçok faktöre bağlı. Hijyen şartları da önemli. Türk tarafı, tüm ürünlerde güvenliği sağlayamıyor, dolayısıyla durum çok ciddi analize tabi tutulacak. Bunun sonucunda politik ve ekonomik bir karar verilecek” açıklamasını yaptı.

Rusya, Rus jetinin Türkiye tarafından düşürülmesinin ardından Türkiye’den bazı gıda ürünlerinin ithalatını yasaklamıştı.