07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Bizim Öcalan’ımız Var…YPG’yi Durdurur”
“Bizim Öcalan’ımız Var…YPG’yi Durdurur”

“Bizim Öcalan’ımız Var…YPG’yi Durdurur”

Suriye Kürtlerinin Geleceği Hareketi Başkanı Siamend Hajo “Türkiye’yi 2013’te YPG ve PKK’ya karşı uyardığını, Türk yetkililerin ,“Bizim Öcalanımız var ve biz YPG’yi kontrol edebiliriz. Öcalan’a söyleriz, YPG’yi durdurur’ dediklerini iddia etti. Hajo, Türkiye’nin Suriye’de İslamcı gruplarla da işbirliği yaptığını söyledi.

 

Suriye Kürtlerinin Geleceği Hareketi Başkanı ve Suriye Kürt Ulusal Konseyi (SKUK) Dış İlişkiler Sorumlusu Siamend Hajo, 2013’te Erdoğan’ın danışmanlarını PKK’nın Suriye’de silahlandığı konusunda uyardığını söyledi.

İşte Hajo’nun Türkiye’yi uyarısı ve aldığı cevaba ilişkin açıklaması;

“ABD PKK ve YPG’nin aynı örgüt olduğunu biliyor”

Diplomasi Muhabirleri Derneği’nin konuğu olan Hajo, geçtiğimiz hafta ABD Dışişleri Bakanlığı’nda da görüşmeler yaptığını belirterek, ABD’nin PKK ve YPG’nin aynı örgüt olduğunu bildiğini ancak yorum yapmadığını söyledi. Kürdistan Bölgesel Yönetimi Lideri Mesut Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Hajo, “ABD için önemli olan IŞİD’e karşı savaşmak” derken, Türkiye’yi ve ABD’yi yanlış grupları desteklediği için eleştirdi. Hajo, Türkiye’nin bugünki politikaları için de “PYD’yi zayıflatmak istiyorlarsa diğerlerini güçlendirmeliler. Araplarla çalışarak zayıflatamazsınız, SKUK içerisinde desteklediğiniz gruplar olmalı” dedi.

“Öcalan’ın kaybedeceğini gömremediler”

“2013 başında Erdoğan’ın siyasi danışmanlarından biriyle görüştüm. O dönem PKK’nın Suriye’de beş, altı bin savaşçısı vardı. Bunun bir tehlike olduğunu anlattım. Suriye içinde PYD’ye muhalif Kürt grupları desteklemenin Türkiye’nin de faydasına olacağını söyledim.

 

 

“Salih Müslim’le Türkiye’de görüştüler”

“Beni nazikçe dinledi ama bu fikirle ilgilenmedi. Türkiye çok uzun süre bu tehlikeyi görmezden geldi. Salih Müslim’le Türkiye’de görüştüler. YPG için silah geçişlerine göz yumdular.”

“Öcalan’a söyleriz YPG’yi durdurur”

O dönem Ankara’da şu görüş vardı: Abdullah Öcalan bizde. YPG’yi de bu sayede kontrol edebiliriz. Öcalan’a söyleriz YPG’yi durdurur. Bu görüş büyük bir hata oldu. Öcalan belli ki PKK ve YPG üzerindeki kontrolünü kaybetti. Bunun olacağını göremediler.”

 

“PKK’nın payı yüzde 40”

SKUK olarak PYD’ye yönetimin sınırda aldığı vergileri yüzde 50-50 paylaşmayı önerdik. PYD kabul etmedi. Bize ‘bunun yüzde 40’ı PKK’ya, yüzde 30’u Suriye rejimine gidiyor. Yüzde 20’si de idari harcamalar için. SKUK sadece yüzde 5’ini alabilir’ dediler. PKK, Kürt bölgesinden ekonomik anlamda faydalanıyor. Daha önce odaklandığı yer Türkiye’ydi ama Suriye sayesinde uluslararası alanda kabul kazandılar.

“Türkiye islamcı gruplarla işbirliği yaptı”

“Türkiye siyasi anlamda başarılı olamadı, uçuşa yasak bölge kurulamadı; bu iyi olabilirdi. Eğer 2012-33’te bu olsaydı, daha az mülteci olacaktı, ÖSO daha etkili bir hale gelebilirdi. Bu sayede rejim yıkılabilirdi. Bu Türkiye’nin başından beri isteğiydi ama Türkiye genelikle çok küçük gruplarla ve özellikle de radikal islamcı gruplarla işbirliği yaptı. Dolayısıyla da güçlü bir ÖSO yaratmada başarısız oldular. Eğer silahlı kişilerin Suriye ve Irak’a, (barış görüşmeleri sırasında) geçişine izin verilmemeliydi. Barzani onların kendisi için tehlikeli olduğunu biliyor çünkü PKK ile KYB de yakın çalışıyor dolayısıyla PKK’nın güçlenmesi Barzani’nin de çıkarına değil”.