07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Anlamsız Soruya Yandaş Fetva
Anlamsız Soruya Yandaş Fetva

Anlamsız Soruya Yandaş Fetva

Bolu Müftüsü İzani Turan,”biber gazı oruç bozar mı?” sorusuna  “Dumanlı bir havaya girdiniz yada ortamı aniden duman bastı. Zaman zaman yangın çıkıyor. O duman içerisinde kalan bir insanın orucu bozulur mu? Aynı şey aşağı yukarı”cevabını verdi. 

Medya14.net’in haberine göre Bolu Müftüsü toplumsal olaylara karşı polisin tavrına ilişkin fetva verdi.

İşte polis müdahalesine müftü fetvasına ilişkin başlıklar;

“Oruca Polis müdahalesi ayarı”

“Bizler memleketimiz de huzur içinde yaşamayı arz ederiz. Özellikle şu Ramazan ayı bütün Müslümanlar için bir rahmet ve merhamet ayıdır. Merhamet demek esirgemek, acımak duygusunun en üst derecede olduğu bir ay demektir. Kendimize acıdığımız kadar karşımızdakine de acımalıyız. Bu Ramazan ayında keşke sokaklarımız sulh içinde olsaydı. Gönül kırmak, incitmek çok kolay ama tamir edilmesi mümkün değil. Devletin güçlerinin, emniyet güçlerinin tedbir alması, toplumun huzuru için ne yapılması gerekiyor ise yapılmalıdır.”

“Biber gazı oruç bozmaz”

“Dumanlı bir havaya girdiniz yada ortamı aniden duman bastı. Zaman zaman yangın çıkıyor. O duman içerisinde kalan bir insanın orucu bozulur mu? Aynı şey aşağı yukarı. Kendi iradesi dışında olan bir durum olduğu için normalde oruç bozulmaz. Biber gazını eğer kendimize sıkarsak veya gazı burnumuza çekersek o sigara içmeye benzer ve orucumuzu kendi irademiz ile bozmuş oluruz. Ama böyle bir ortamda kendi iradesi dışında bunu yaşamak farklıdır ve orucu bozulmaz.”

“Can tatlı…Biber gazına karşı su içmek de bozmaz”

Gazın etkisinin azalması için o panikle su içildiyse, yada bilinçsiz ve bilgisizce zehirlenme durumuna karşı bunu yapmanız gerekiyor denildi ise sonuçta can tatlı. Böyle bir telkin neticesinde su içildi ise güne gün tutacaklar. Ama böyle durumlarda oruç bozmaya gerek yoktur. Biber gazı ile oruç bozulmaz.”