07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Merkel: Aceleci Davrandım, Hataydı
Merkel: Aceleci Davrandım, Hataydı

Merkel: Aceleci Davrandım, Hataydı

Merkel, Erdoğan’ı kızdıran Alman komedyen Jan Böhmermann’ın şiirini aceleci davranıp “bilinçli hakaret” olarak değerlendirmekle hata yaptığını söyledi. Bugün Türkiye’ye gelecek olan Merkel’in bu açıklaması Erdoğan’ı çok kızdıracak.

Mülteci anlaşması kapsamında yarın Türkiye’ye resmi ziyarette bulunacak olan Federal Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Erdoğan’ı kızdıran Alman komedyen Jan Böhmermann’ın şiirini aceleci davranıp “bilinçli hakaret” olarak değerlendirmekle hata yaptığını söyledi.

İşte Merkel’in açıklaması;

“Aceleci davrandım, hataydı”

-Aceleci davranıp Böhmermann’ın şiirini bilinçli tahkir/ hakaret olarak değerlendirmiştim. Ancak bu bir hataydı. Olayın yargıya intikali ise doğru bir karar.

Açıklama Türkiye ziyareti öncesi geldi

Bugün Türkiye’ye gelecel olan Merkel açıklamasında, basın ve ifade özgürlüğünün önemine de dikkat çekerek Türkiye ziyaretinde mülteci sorununun yani sıra insan hakları ve basın özgürlüğü konusunun da gündeme geleceğini bildirdi.

“Merkel Tayyip Erdoğan’ı gereğinden fazla ciddiye alıyor”

Odatv’nin haberine göre Merkel’in geri adim atmasının arkasında yoğun bir kamuoyu baskısı var.

Almanya’da ZDF kanalı tarafından yapılan bir ankete göre, Alman halkının çoğunluğu Başbakan Merkel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik tutumunu desteklemiyor.

Ankete katılan her beş kişiden dördü, Başbakan Merkel’in Tayyip  Erdoğan’ı gereğinden fazla dikkate aldığı görüşünde. Ayrıca katılımcıların yüzde 80’i de Türkiye’nin mülteci krizinin çözümü konusunda güvenilir bir ortak olup olmadığı konusunda da kuşkulu olduğunu dile getirdi.

Almanya Başbakanı Merkel, Tayyip Erdoğan hakkında küfürlü ifadeler içeren şiiri programında okuyan Alman komedyen Jan Böhmermann’ın Erdoğan’a hakaret suçundan yargılanmasına yeşil ışık yakmıştı. Başbakan Merkel’in bu tavrı Almanya kamuoyunda tartışmalara neden olmuştu.

Merkel, bugün beraberindeki AB üst düzey yetkililerinden oluşan bir heyetle Gaziantep’i ziyaret edecek.